Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningAttackerad av en hund :@
You need to log in to create posts and topics.

Vi hundägare har strikt ansvar för våra hundar och därmed har du d anledning att anmälan personen du mötte i spåret. Det är ju normalt inte hundens fel att den gör som den gjorde. Men det finns inte plats för såna hundar i samhället, de måste "rensas ur"

Jag blev attackerad av en hund på cykelvägen (såklart)! Den fick inte tag på mig som tur var. Närmade mig en dam med en stor hund. Jag hade full koll på dem och skulle cykla förbi dem och tänkte i d tid ge mig till känna eftersom jag kom bakom dem.

Men

kanske inte direkt i löparspåret men en liten skithund försökte bita mig i benet när jag sprang(?mer sniglade) förbi den på gatan. Djurvän som jag är blev ändå första tanken att om det händer igen så kickar jag till den.

Ja en cykel på cykelbanan, det måste ju ha kommit som en stor överraskning

Om en hund springer emot er så prova höja händerna rakt upp och skrik till. Jag tycker det är sällsynt att en hund attackerar "på riktigt". De flesta avbryter.

Vet man om att man har en argsint hund,så tycker jag att dom inte ska hålla till ute där det finns mkt folk eller ha munkaveln på.
Det lustiga i detta fallet var att hon inte uppfattade vad hunden gjorde....eller,så ville hon inte bry sig,rädd att mista

Har blivit attackerad av hundar 2 gånger denna vecka när jag varit ute i spåren, den första bet mig. Den andra han inte då jag blev livrädd och sparkade till den ganska rejält när den kom mot mig. Blev en hel det tjaffs med ägaren. Jag har inget mot hunda

> Vet man om att man har en argsint hund,så tycker jag att dom inte ska hålla till ute där det finns mkt folk eller ha munkaveln på.

Fast det är inte många som erkänner att de inte har full koll på sin hund tyvärr.

En människa som springer lockar nog fram en hel del jaktbeteende i den gamle "vargen". Håll hundar kopplade där människor cyklar och springer!

Anmälde du fallet Andreas?
Man blir ju livrädd,för man är ju inte beredd. Men nästa gång så smäller det till både för hundägarn och hunden,ska vara lite tuffare....
Jo det är nog så att jag kom där som ett "hot"men just då sprang jag inte så fort 😉