Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningEN MIL!!!!!
You need to log in to create posts and topics.

Grattis!

Ett stort steg i varje människas träningsliv!

Läs om tusingar (intervaller) på marathon.se

Grattis!!!
Skulle jag också vilja uppleva men har upptäckt att just löpning inte är min starka sida:-)

Grattis, grattis! Förstår precis hur du känner det eftersom samma mål inte ligger alltför långt bak i tiden för mej! Men precis som andra säger här: sen blir det nya mål (nu har jag t ex pers på 56:48 på milen) och just nu tränar jag mer för att komma upp

Pia, även halvmaraträning kan ge bra resultat på milen eftersom man blir lite segare och tappar mindre av farten: en mil känns inte lika lång efter ett tag.

Daniel: Jag fattar inte tusingar... de ger ju bara exempel till folk som springer typ 7 min i veckan! ???

Tusingar är intervaller där varje intervall är tusen meter lång.

T ex: När jag springer tusingar springer jag sex stycken på ca 3:50-4:00 styck och tar en stående vila mellan dem på mellan 0:45-1:30 (samma under passet men olika för olika pass).

Jag tän

Jag tror, Sussana, att du först och främst behvöer löpa milen mer. Bli trygg med distansen och öka farten långsamt. Intervallpassen är skitbra, försök ta ett per vecka, men de är också jobbiga då du pressar dig mycket. Mitt tips är att börja lugnt och job

OKej... säg att jag ska göra 7 intervaller på 600 m. Kan jag "byta" sträckan mot tid?? För jag har ingen bana att springa på... vad blir det då? 3-4 min?

Du kan mäta sträckor här på funbeat i menyn "TRäningsrundor", eller via toolsmenyn på http://www.runningahead.com

Mät upp sträckan, varje kilometer och kör, klocka och jämför. Bättre träningsredskap finns knappast...