Quote from Funbeat user on 21 January 2011, 14:12Aha, så det som är någorlunda konstant för alla arter är inte de totala antalet hjärtslag utan den totala syreförbrukningen/atom i kroppen!
Det låter ju ganska vettigt om jag förstod det rätt.
Aha, så det som är någorlunda konstant för alla arter är inte de totala antalet hjärtslag utan den totala syreförbrukningen/atom i kroppen!
Det låter ju ganska vettigt om jag förstod det rätt.
Quote from Funbeat user on 21 January 2011, 14:24Det är skillnad på korrelation och samband.
Det är skillnad på korrelation och samband.
Quote from Funbeat user on 21 January 2011, 14:39Ja precis. "Epiphenomenon" syftar ju på att det observerade "sambandet" mellan hjärtslag och livslängd är underordnat förhållandet mellan hjärtslag och energiförbrukning, men att livslängd i många fall följer med i mönstret.
Levine konkluderar att man no
Ja precis. "Epiphenomenon" syftar ju på att det observerade "sambandet" mellan hjärtslag och livslängd är underordnat förhållandet mellan hjärtslag och energiförbrukning, men att livslängd i många fall följer med i mönstret.
Levine konkluderar att man no