Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningHur ska jag tänka?
You need to log in to create posts and topics.

Jag vidhåller att man ska vänta med att köra med intervaller tills man har en grund att stå på.

Det är bra träning. Det är jobbig träning. Det ger snabbt resultat.

Men vänta lite med det.

Men Totteman. Jag tror du missförstår vad vi menar med intervaller? Om man GÅR sina minuter och sen JOGGAR de där andra minuterna och sen får GÅ igen så är det ju MINDRE jobbigt än att SPRINGA alla sabla minuterna. Tycker iaf nybörjare jag.

Åsikterna kring huruvida intervaller är bra eller inte går isär, men jag håller med om att du bör vänta med regelrätt intervallträning. Men det är ju inget som säger att du inte kan köra lite fartlek om du själv känner att du har lite "tråkigt" där du har

Hmmm...ska man jogga istället för att springa så kanske man ska vänta lite med intervallträning. Intervallträning är en "putsning", eller en väldigt hög kvalite av grundträningen och inget man kan klämma in hur som helst.

Varför ska det vara så svårt att

Jag håller med dig, det är tillräckligt lätt att skada sig ändå. Speciellt innan en är van med löpningen.

Jag tycker inte man behöver grundträna lång tid innan man ger sig på intervaller. Jag tycker intervallerna ska ingå i grundträningen! Givetvis på en mycket försiktig nivå om du är nybörjare. Men att få upp pulsen och sträcka på benen, det är kul och bra f

Kan Sandra och Jessie tala om för trådskaparen hur ett intervallträningsupplägg kan se ut för att denne ska nå sina mål?

Låt se, trådskaparen är motionär som sprungit 2-3 gånger i veckan i några månader men har ännu inte provat intervaller?

Då borde Torbjörn Sköldefors ha ett bra tips på marathon.se:

* Mål: Att få bättre kondition, bättre fart och "lära sig" intervallträn

Hm, noterade två saker där:

"Uppvärmning
Börja med att värma upp ordentligt. Jogga lugnt i 2-3 kilometer. Stanna och stretcha genom kroppen. Undvik långa stretch utan gör rörelserna lite mer som korta töjningar, som för att "väcka" muskeln."

kanske var

Undrar om ni inte pratar liksom förbi varandra å har rätt allihopa..(Typ fel..?!)
Om man nu inte orkar mer än 275 meter....å ska köra ditt intervallpaket på 500 meter gånger en oändlighet...det måste väl kännas ganska så svårt typ...Jag tror i alla fall a