Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Orienterings 5-dagars.

Eftersom jag sprungit några såna David så kan jag svara på det. Man kör på. Korta etapper och skonsamt underlag. När jag kör bergsmaror så är det tvådagarstävlingar och även om man ibland springer 7-8 timmar per dag så är det fullt ös båda dagarna. Man är

Då är det dumt att springa på den typen av underlag om det sliter så hårt på kroppen p.g.a. underlaget/skor.

"Tror inte man kan säga att det finns ens några generella regler för återhämning, bara självkännedom och lyhördhet för den egna kroppen. Ingen annan kan tala om för dig hur du fungerar egentligen, och vet inte du det vet ingen. Så tänker jag iaf "

Hur sk

Ja, ungefär så. Eller så spelar man med säkra kort och tänjer aldrig gränserna, men då lär det ju inte hända så mycket heller. Extrema exempel är ju elitidrottarna som gjort det till ett yrke att ligga på gränserna hela tiden, ibland lyckas de och ibland

Men Fia-Lotta, det kostar väldigt lite att ta en veckas vila efter maran. Alternativträna. Så det finns ingen anledning att tänja några gränser.

David. Är man bara lyhörd för kroppens signaler så är det ingen fara med asfalt. Betydligt större risk att sk

Med tanke på hur många som joggar-löper här på funbeat som har problem så verkar ni inte lyssna så mycket på era kroppar.

Jag vet att asfalten är hård(och jag är mjuk) efter ett antal vurpor genom åren.

Nja, de flesta har väl inte problem. Det är väl mest att de som har problem skriver det. Det kommer inte så mycket inlägg om att "oj vad frisk och skadefri jag är idag". Men visst, det är större skaderisk i löpning än i vissa andra idrotter.

När jag drog

Det beror på hur du körde de trettio milen.

Full fart på många pass. 500 mil på några få månader. Rullsnitt upp mot 35 km/h på tiomilapassen. Utan draghjälp. Så nog är cykling snällare.