Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningLöpning, löpstyrka och puls
You need to log in to create posts and topics.

Helt klart vill jag bli bättre....Men jag vill inte gå på gymmet...där av köper jag din träning med pilatesboll här hemma som jag kan köra när jag kommer hem från rundorna...Hur ofta tränar du det?

Funktionell träning, den senaste flugan? Tack Christer, det visste jag redan. 😉

All träning som man gör för ett specifkt syfte i tankarna är "funktionell".

http://www.traningsguiden.se/article.aspx?ArticleID=3afe6a22-c0d9-46ab-bb12-7556620c1443

Magnus: Jag tränar det inte för att det är senaste flugan eller så utan för att två av sveriges bättre löpare som jag har som tränare rekommenderar det. (Rubin McRae och Lisa Blommé).

Alexandra: jag tränar fn sådant och liknande 1-2 ggr/vecka.

Alexandra: "Små grodorna" heter "squat" på Youtube. Rata alla med vikter, testa övriga kroppsliga t ex "wide sumo squat" eller "spicy self squat".

Per B: Jag tror att du skulle tjäna på att byta ut benpressen mot benböj/knäböj. Du kan ta mer vikt i benpressen eftersom du (troligtvis) sitter med ett bra stöd för ryggen (de flesta sådana maskiner jag har sett har det). Då pressar du med benen och får