Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningMuskelsmärtor i underbenen
You need to log in to create posts and topics.

Tjena, jag känner igen dina problem. Ont så man ringer ambulans efter 100 meter och sen går det över lika snabbt som det kom.

Jag bytte skor, från ett par med mycket pronationsstöd eller vad det heter till ett par neutralare. Problemet försvann direkt.

Lite mer än ett och ett halvt år efter att jag ställde originalfrågan tänkte jag komma med en uppdatering, om någon skulle läsa tråden och uppleva samma typ av besvär som jag hade.

Numera kan jag springa 5+ km i sub-6 min/km tempo, utan att knappt alls k

Kul att se att det gick att lösa!! Känns hoppfullt. 🙂

Hej
Intressant läsning, såg tråden först nu!

Har i många år haft samma känningar som du att man stumnar framsida nedre del av smalbenen. Främst på vårkanten när min joggingdos ökar och avtar sen allt eftersom jag blir van

Man sjunker i löpsteget och bör

@conny Du har ingen bild på den övningen, jag begriper inte riktigt hur man skall göra.

Alltså superlätt. Sätt dig på dina underben, med dem under dig, sträck upp låren och kroppen, tänk att din kropp sedd från sidan formar ett L, med underbenen som den horisontella delen och resten av kroppen som den lodräta. Sen trycker du ctrl I - du kurs

Jag har ibland liknande känningar i i början av löpningen, och enl tips från min naprapat stannar jag då och stretchar, börja som vid en stående stretch av framsida lår, dvs sparka upp en fot bakom rumpan och ta tag i den med handen. För sen knät framåt m

@Markus, lyckades inte trassla in en bild här men kolla länken och scrolla ner till bilden med tjejen i röd top (Såg skönt ut på videon där han bankar på smalbenen oxå!)

http://drnickcampos.com/health-newsletter/ShinSplints.html

@Hans - Bra tips! Det bl

Ja, det glömde jag ju, viktigt att man håller i tårna snarare än foten. Sen trycker man fram knät så att egentligen blir ju smalbenet vågrät mot marken. Man känner ju att man får en riktig stretch i vristmuskeln (om det nu heter så 🙂
Fördelen med denna