Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 02:51Inför clutchless shifting som kravpunkt i uppkörningen så blir man av med mycket som inte ska framföra fordon på väg! 😉
Det är nog bra att ringa men trafikpolisen har något systemfel helt klart! Det finns så många exempel att det är ruggigt och sen kan
Inför clutchless shifting som kravpunkt i uppkörningen så blir man av med mycket som inte ska framföra fordon på väg! 😉
Det är nog bra att ringa men trafikpolisen har något systemfel helt klart! Det finns så många exempel att det är ruggigt och sen kan
Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 10:21Inte långt från där jag bor blev en flicka, runt 16 ihjälkörd av en moppe som kom åkande i säkert 100. Hon dog på fläcken, han kom undan med lite skrapsår och ett besök i häktet.
Polisen borde få konfiskera och destruera illegala moppar så att inte fler
Inte långt från där jag bor blev en flicka, runt 16 ihjälkörd av en moppe som kom åkande i säkert 100. Hon dog på fläcken, han kom undan med lite skrapsår och ett besök i häktet.
Polisen borde få konfiskera och destruera illegala moppar så att inte fler
Quote from Camilla Höög on 3 August 2011, 10:51Det är föräldrarna som ska ta hand om sina barn och hur de uppför sig i trafiken och på vilka fordon de far fram. Kontrollera era barns fordon och se till att de går lagom fart och att bromsar, lysen etc. funkar. Oftast är det ju föräldrarna som köpt mopp
Det är föräldrarna som ska ta hand om sina barn och hur de uppför sig i trafiken och på vilka fordon de far fram. Kontrollera era barns fordon och se till att de går lagom fart och att bromsar, lysen etc. funkar. Oftast är det ju föräldrarna som köpt mopp
Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 10:56De som far fram på de där mopparna är rätt självgående, så någon föräldrakontroll kan du ju glömma. Killen som hade ihjäl flickan t ex, känd av polisen för att busköra och bryta trafikregler för att han kan. Gillar att dra på sig snutjag för att se om han
De som far fram på de där mopparna är rätt självgående, så någon föräldrakontroll kan du ju glömma. Killen som hade ihjäl flickan t ex, känd av polisen för att busköra och bryta trafikregler för att han kan. Gillar att dra på sig snutjag för att se om han
Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 10:59Det är väl inte troligt att punktskatter på moppar skulle stoppa din lokala stjärna då, skattebetalning lär väl inte vara hans starkaste gren heller. Har han ens köpt moppen han kör, eller har han stulit den?
Det är väl inte troligt att punktskatter på moppar skulle stoppa din lokala stjärna då, skattebetalning lär väl inte vara hans starkaste gren heller. Har han ens köpt moppen han kör, eller har han stulit den?
Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 11:06Sannolikt stulit, men det är ju inte säkert heller. Han kan ju faktiskt vara förmögen nog att köpa nya varenda gång han blir av med en. Bara för att han är trafikförbrytare betyder det inte att han är brottslig i alla andra avseenden.
En punktskatt skull
Sannolikt stulit, men det är ju inte säkert heller. Han kan ju faktiskt vara förmögen nog att köpa nya varenda gång han blir av med en. Bara för att han är trafikförbrytare betyder det inte att han är brottslig i alla andra avseenden.
En punktskatt skull
Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 21:55Svårt att sia om vad skatter hit och dit skulle leda till. Skulle problemen vara ännu större om vi inte hade såpass hög bensinskatt?
Svårt att sia om vad skatter hit och dit skulle leda till. Skulle problemen vara ännu större om vi inte hade såpass hög bensinskatt?
Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 22:49Riskmedvetenheten är inte så väldans stor hos individerna som åker fram på de fordonen. De enda som kan påverka är föräldrarna.
Tydligt exempel från idag:
2 tjejer med skyddsutrusning i form av badkläder kör i 40-50 blås mellan 2 betongsuggor som står så
Riskmedvetenheten är inte så väldans stor hos individerna som åker fram på de fordonen. De enda som kan påverka är föräldrarna.
Tydligt exempel från idag:
2 tjejer med skyddsutrusning i form av badkläder kör i 40-50 blås mellan 2 betongsuggor som står så
Quote from Funbeat user on 3 August 2011, 23:56Ungdommar på mopeder är ett elände, dom kör i gatukorsningar som om inga bilar finns, tittar inte ens efter övrig trafik. Min far blev påkörd vid postlådan, utav en moped med 2 ungdommar, farten var hög och dom klarade inte av den kraftiga kurvan, den ene
Ungdommar på mopeder är ett elände, dom kör i gatukorsningar som om inga bilar finns, tittar inte ens efter övrig trafik. Min far blev påkörd vid postlådan, utav en moped med 2 ungdommar, farten var hög och dom klarade inte av den kraftiga kurvan, den ene
Quote from Funbeat user on 4 August 2011, 00:58Trist olycka och ybertrist om det är svågerpolitik inblandat!
I övrigt tycker jag det är ungdomar som utsätter sig för onödigt mycket risker.
Ingen som är vinnare i en korsning men den som har jävligt ont eller inte känner alls är nog den som dragit kort
Trist olycka och ybertrist om det är svågerpolitik inblandat!
I övrigt tycker jag det är ungdomar som utsätter sig för onödigt mycket risker.
Ingen som är vinnare i en korsning men den som har jävligt ont eller inte känner alls är nog den som dragit kort