Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 22:29Jag har aldrig tänkt på att skällande hundar gör det för att påkalla husse/mattes uppmärksamhet. Det känns bra att veta.
Jag har aldrig tänkt på att skällande hundar gör det för att påkalla husse/mattes uppmärksamhet. Det känns bra att veta.
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 22:40Det första du ska göra är att stanna! Spring absolut inte vidare om du blir jagad av en hund. Det triggar bara deras jaktinstinkt och även en snäll hund kan börja hoppa och nafsa efter en person som springer.
Om hundarna inte tappar intresset fastän du
Det första du ska göra är att stanna! Spring absolut inte vidare om du blir jagad av en hund. Det triggar bara deras jaktinstinkt och även en snäll hund kan börja hoppa och nafsa efter en person som springer.
Om hundarna inte tappar intresset fastän du
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 22:47Även snälla hundar är potentiellt farliga för den som får astmaallergi.
En sådan person är dessutom oftast väldigt hundrädd så alla råd om hur man ska bete sig faller platt.
Även snälla hundar är potentiellt farliga för den som får astmaallergi.
En sådan person är dessutom oftast väldigt hundrädd så alla råd om hur man ska bete sig faller platt.
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 22:47Håkan: Visst är det så rent generellt, men en rest ragg betyder inte automatiskt ilska även om många verkar tro det. När det blir för mycket intryck för Zippo så åker raggen upp även om han inte är det minsta ilsken.
Edit: Tex en gång då jag tog med hon
Håkan: Visst är det så rent generellt, men en rest ragg betyder inte automatiskt ilska även om många verkar tro det. När det blir för mycket intryck för Zippo så åker raggen upp även om han inte är det minsta ilsken.
Edit: Tex en gång då jag tog med hon
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 22:50Men Eva-Marie ville ju faktiskt ha konkreta råd.
Men Eva-Marie ville ju faktiskt ha konkreta råd.
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 22:55Själv har jag ofta problem med mötande hundar. Förra året flög en hund i koppel på mig och bet tag i min hand när jag passerade.
Förutom denna mindre trevliga upplevelse har jag ofta problem med hundar som gör utfall när jag passerar. En annan märklig sak
Själv har jag ofta problem med mötande hundar. Förra året flög en hund i koppel på mig och bet tag i min hand när jag passerade.
Förutom denna mindre trevliga upplevelse har jag ofta problem med hundar som gör utfall när jag passerar. En annan märklig sak
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 23:02Tony: Jag hade aldrig tolererat att mina hundar hoppade och nafsade mot folk. Jag kan tyvärr inte förklara för dig varför vissa hundägare accepterar att deras hundar gör så. Jag kan lova dig att den dag du springer förbi mig och mina hundar så kommer du i
Tony: Jag hade aldrig tolererat att mina hundar hoppade och nafsade mot folk. Jag kan tyvärr inte förklara för dig varför vissa hundägare accepterar att deras hundar gör så. Jag kan lova dig att den dag du springer förbi mig och mina hundar så kommer du i
Quote from Fredric Lagerström on 4 April 2011, 23:26Det känns i grunden fel att behöva bli jagad av en hund. Jag tycker inte det skall behöva ske. Jag ska inte behöva trotsa alla mina instinkter och tala med mörk bestämd röst åt en blodtörstig best på allmän plats. Hur skall jag veta om hunden bara vill le
Det känns i grunden fel att behöva bli jagad av en hund. Jag tycker inte det skall behöva ske. Jag ska inte behöva trotsa alla mina instinkter och tala med mörk bestämd röst åt en blodtörstig best på allmän plats. Hur skall jag veta om hunden bara vill le
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 23:46Två reflektioner:
1) Inte för att det direkt skulle hända då jag håller koll på min hund, men om han hade kommit "för nära" någon och den personen har riktat eller träffat med en spark så kan jag lova att den personen inte kunnat springa långt nog...
2) J
Två reflektioner:
1) Inte för att det direkt skulle hända då jag håller koll på min hund, men om han hade kommit "för nära" någon och den personen har riktat eller träffat med en spark så kan jag lova att den personen inte kunnat springa långt nog...
2) J
Quote from Funbeat user on 4 April 2011, 23:50Kan tillägga att det är en flatte, 34 kg kolsvart voffsing.
Kan tillägga att det är en flatte, 34 kg kolsvart voffsing.