Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 09:53Jag är 22 år. Längesedan jag försökte slå min mil-tid och kan tänka mig att jag har förbättrar den. Men jag springer då inte i närheten av 22min iaf. Lättare blir det med vikten -ålder.
Jag är 22 år. Längesedan jag försökte slå min mil-tid och kan tänka mig att jag har förbättrar den. Men jag springer då inte i närheten av 22min iaf. Lättare blir det med vikten -ålder.
Quote from Susan Hartley on 8 December 2011, 09:56"Ålder + vikt + skostorlek + BMI + kommunala skattesatsen = maratiden"
Enligt Anders formel så borde jag springa maran under 2:47:30.
Det blir 48:24 min som jag måste kapa.Men vem vet, när jag blir äldre, tyngre, fötterna sväller, BMI stiger och jag
"Ålder + vikt + skostorlek + BMI + kommunala skattesatsen = maratiden"
Enligt Anders formel så borde jag springa maran under 2:47:30.
Det blir 48:24 min som jag måste kapa.
Men vem vet, när jag blir äldre, tyngre, fötterna sväller, BMI stiger och jag
Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 09:5845 år och 55 minuter på milen som bäst.... Kanske man ska satsa på att klara 50 minuter på 50-årsdagen??
Jag är dock helt säker på att jag inte kommer att leva så länge att jag kan klara en golfrunda på min ålder. (hcp 25, och på väg upp tyvärr)
45 år och 55 minuter på milen som bäst.... Kanske man ska satsa på att klara 50 minuter på 50-årsdagen??
Jag är dock helt säker på att jag inte kommer att leva så länge att jag kan klara en golfrunda på min ålder. (hcp 25, och på väg upp tyvärr)
Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 10:49Ålder: enkel -7 kan nog förbättras ett par.
Sko nr: -4 kanske kan bli lite bättre
Vikt: halva, (klarar 2 mil men inte 1/2 mara), här vill jag faktiskt bli lite sämre 😉
Ålder: enkel -7 kan nog förbättras ett par.
Sko nr: -4 kanske kan bli lite bättre
Vikt: halva, (klarar 2 mil men inte 1/2 mara), här vill jag faktiskt bli lite sämre 😉
Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 12:14Att slå sitt BMI på milen måste vara riktigt svårt, men det jag verkligen skulle bli imponerad av är om någon slår sin intelligenskvot på maran. Det är dessutom en fin illustration av uttrycket "det man inte har i huvudet får man ha i benen".
Att slå sitt BMI på milen måste vara riktigt svårt, men det jag verkligen skulle bli imponerad av är om någon slår sin intelligenskvot på maran. Det är dessutom en fin illustration av uttrycket "det man inte har i huvudet får man ha i benen".
Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 12:15Jag borde nog kunna slå min ålder nästa år på en platt bana utan problem. Marathon enligt BMI-formeln borde jag nog också kunna sätta nästa år, det skiljer bara två minuter ifrån den tid jag sprang i mars.
Jag borde nog kunna slå min ålder nästa år på en platt bana utan problem. Marathon enligt BMI-formeln borde jag nog också kunna sätta nästa år, det skiljer bara två minuter ifrån den tid jag sprang i mars.
Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 12:33Jag är för ung och har för små fötter (det är inte så att jag springer för sakta). Däremot är jag tillräckligt tung för att kunna slå min vikt. 🙂
Jag är för ung och har för små fötter (det är inte så att jag springer för sakta). Däremot är jag tillräckligt tung för att kunna slå min vikt. 🙂
Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 12:36Hehe... Just det där med IQ tänkte jag på igår... 🙂
Hehe... Just det där med IQ tänkte jag på igår... 🙂
Quote from Catharina Brattlin on 8 December 2011, 12:38Jag kan varken slå min vikt, mina fötter eller min ålder på milen (50, 38, 41). (H)
Jag kan varken slå min vikt, mina fötter eller min ålder på milen (50, 38, 41). (H)
Quote from Funbeat user on 8 December 2011, 12:44Och jag har inte en chans i världen att sätta maratiden enligt ålder + vikt + skostorlek + BMI + kommunala skattesatsen. Jag skulle behöva bli ganska mycket äldre, få större fötter och gå upp i vikt. Och kanske flytta också. 😀
Och jag har inte en chans i världen att sätta maratiden enligt ålder + vikt + skostorlek + BMI + kommunala skattesatsen. Jag skulle behöva bli ganska mycket äldre, få större fötter och gå upp i vikt. Och kanske flytta också. 😀