Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningSpringa i Skatås
You need to log in to create posts and topics.

I tisdags kväll var 8an av blandad kvalité. Stundtals, eller kanske rent av mestadels, ett bart spår men det regnade ju konstant så gott som hela dagen så det var ju dels blött och dels fläckvis halt då det rinner ner smält snö på underliggande islager.

Pendelsträckan parkeringen-vid-brudaremossen till Lilla-delsjön-mot-Bertilssons var ivf helt OK. Jag tog det lite försiktigt nedför backen ned mot Stora Delsjön, men det gick allt att springa odubbat.

"Men den 29:e är ju ett tag sedan"
Fast det har ju inte kommit någon snö eller varit kallt sedan dess så om det såg bra ut då så lär det inte vara sämre nu.

Den "är" sämre idag! Iaf nu när det är runt nollan ,ev någon minusgrad i skatås!Lämnade broddarna i bilen vilket inte var ett klokt val! Visst är det grus här och där,men där emellan var det rejält halkigt på sina ställen!

Kan meddela att det var is på 60% av grusåttan idag, halt som f-n mao. Resten av barmark. Hade jag vetat hade jag tagit dubbade skor men nu körde jag i vanliga.

Det är töväder, då sjunker gruset in i isen.

Och någon minus ikväll,ingen bra kombination!

Sprang också en bit på 8an ikväll, från Skatås till Svarttjärn. Har ju krupit ner under nollan vilket jag inte riktigt var beredd på, så det var svarhalka på vägen dit och ishalka på 8an.
Var ju bara precis vid Härlanda Tjärns badplats där solen legat på

Nägon som har varit i Skatås idag?
Är det halt?

Lägesrapport söndag eftermiddag:

Till största delen riktigt bra men där det är sämre är det riktigt illa. I backen strax efter sex kilometer (medurs) är det rena isgatan och vid parkeringen efter backhoppningsbacken är det också väldigt halt.