Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Det finns cykeltröjor med fickor/dragkedja. Läge att köpa små storlekar så sitter tröjan perfekt .

Ska jag bara ha småkrafs som nycklar och mp3-spelare med mig duger tights-fickan. Ska telefon, SL-kort och pengar med tar jag vätskebältet, det har en praktiskt ficka på magen. Man behöver ju inte ta med flaskorna 🙂

Ska jag långt, så långt att jag behö

Mitt vätskebälte har tre fickor som sitter tajt och jag kan ta med mig mobil, nycklar, SL-kort, russin etc och allt vad man kan behöva när man springer långt.

Edit. Lady diva var snabbare. Jag använder mitt vätskebälte på precis samma sätt och det funkar

Mitt fall gäller alltså nyckelknippa om upp mot tio nycklar för att ta mig genom dagen, varför skosnörelösningen kan bli lite... högljudd. Sporttopp låter som en bra idé som dock måste övervägas med gemensamhetsomklädning på Friskis & Svettis i åtanke.

Det finns ju ryggsäckar för ändamålet som sitter som klistrade och är smidiga och tunna. T.ex så har Salomon några stycken.

Förutom kläder, skor och klocka på handleden har jag bara med mig lägenhetsnyckeln. Den förvaras oftast i den lilla innerficka som finns i mina tights/skorts, eller på ett par shorts där ficka saknas, fastknuten i shortsens snören.

"...kläder skor och klocka på handleden" ???

Jag kör mina pendelpass med en liten löparrygga. I den har jag plånbok, nycklar mobil samt rena underkläder. Jeans, tjockare tröja och vanliga skor har jag på jobbet. Ryggan sitter perfekt och skumpar inte. Det blir inte alls tungt och jag kör som regel k

Jag har en sån här:
http://www.urbantool.com/hq/#collection/5-holsters/load-4-sportholster

funkar jättebra för det nödvändigaste.

Har sällan med mig nått när jag är ute och springer om jag har hemmet som start och mål. Om jag transportjoggar hem (och inte har fickor) så har jag leg och busskort i ett plastfodral i skaftet på strumporna och nyckelknippan i handen (eller eg. trädd öve