“Det finns inget dåligt väder, det finns bara dåliga kläder” borde skjutas med nackskott tänkte jag i morse när jag tittade ut i ösregnet innan jag cyklade ner till jobbet.
Men när jag tagit på mig regnstället och cyklade genom ösregnet i ett plaskvått och grått Göteborg, kände jag mig torr och nöjd, till skillnad från de små pimpinetta töserna som skuttade mellan vattenpölarna i sina lågskor och blöta bomullsklänningar och då tänkte jag att det stämmer nog ganska bra ändå.
Och även om det såklart är skönast att cykla i solsken och medvind så är det definitivt mer äventyrligt att cykla i skitväder.
Särskilt när fälgbromsarna på cykeln är så kassa att de inte tar när det är blött ute. Kanske borde komplettera det gamla uttrycket med “Det finns inget dåligt väder. Det finns bara dåliga bromsar.”
Den som myntade uttrycket
11 Comments
Submit a Comment
Want new articles before they get published?
Subscribe to our Awesome Newsletter.
Har du ingen hybrid med skivbroms?
Jag var rätt nöjd med att åka tåg i morse. Nu lyser solen så då kan jag cykla hem i eftermiddag. Livet är gott.
Jag tycker om regn.
Nackskott är underskattat men den kinesiska tortyren ger säkert större tillfredsställelse…
Vi hänger upp dem i tårna och kör kinesisk flytande-solskenstortyr på dem.
Och de som påstår att regn bara är flytande solsken, vad gör vi med dem?
Ordningen återställd: regn på västkusten, sol i ost 🙂
En trevlig blogg. Jovisst är det så att när man väl kommit ut iförd regnskydd så är det rätt okay ändå. För att inte tala om när man sen kommer fram och får sitta med en kopp varm choklad.
Då är det gott att leva.
Citytrekkers?
Avrättningen uppskjuten mao? Regn med rätt kläder brukar vara rätt OK, när man väl är ute i det – och inte för länge.
Se där, lite vardagsedge idag med alltså!
Du blir allt mer vildsinnt, vadan detta ?!
Och så himla irriterande bromsar kan vara när man bara vill njuta av solen vid havet.