Quote from Funbeat user on 15 December 2009, 13:34Fast min lilla tjej insisterar på att hennes merinokrage (fuskolle) sticks ... är man extremt ullkänslig så kan man reagera även på den finaste merino.
(är det tillräckligt kallt så behåller hon den på).
Fast min lilla tjej insisterar på att hennes merinokrage (fuskolle) sticks ... är man extremt ullkänslig så kan man reagera även på den finaste merino.
(är det tillräckligt kallt så behåller hon den på).
Quote from Funbeat user on 15 December 2009, 13:43Det är säkert så. Jag är extremt klikänslig, framför allt när jag blir varm, men för mig känns mina träningskläder som vanliga funkiskläder. Men det är nog olika, kan kanske vara värt att börja med att köpa just en buff om man är tveksam så att man inte s
Det är säkert så. Jag är extremt klikänslig, framför allt när jag blir varm, men för mig känns mina träningskläder som vanliga funkiskläder. Men det är nog olika, kan kanske vara värt att börja med att köpa just en buff om man är tveksam så att man inte s
Quote from Magnus Gelang on 15 December 2009, 14:11Jag är nog inte så jättekänslig för stickiga material för jag kan ju ha en stickad träja på mig,,,men jag vill inte ha det när jag blir varm, fuktig, svettig. Men hehe ja jag misstänkte att en buff i ullmaterial inte hade riktigt samma känsla som en hemma
Jag är nog inte så jättekänslig för stickiga material för jag kan ju ha en stickad träja på mig,,,men jag vill inte ha det när jag blir varm, fuktig, svettig. Men hehe ja jag misstänkte att en buff i ullmaterial inte hade riktigt samma känsla som en hemma
Quote from Funbeat user on 18 December 2009, 20:06Dette er et litt "surt" inspill:
Buff er et beskyttet varemerke og gjeller bare for produkter lavet av firmaet Buff. Andre produkter med samme egenskap kan ikke kalles Buff, men "halskrage, ørevarmere", o.l (L)
Dette er et litt "surt" inspill:
Buff er et beskyttet varemerke og gjeller bare for produkter lavet av firmaet Buff. Andre produkter med samme egenskap kan ikke kalles Buff, men "halskrage, ørevarmere", o.l (L)
Quote from Funbeat user on 19 December 2009, 11:59Tror det bara är jag som uttryckligen talat om "buffar" som inte är buffar, hemstickade är uppenbarligen inte tillverkade avv rätt företag.
Merinobuffen vi skriver om är ifrån "Buff" och alltså en äkta buff.
http://www.buffsverige.se/index.php?option=com_
Tror det bara är jag som uttryckligen talat om "buffar" som inte är buffar, hemstickade är uppenbarligen inte tillverkade avv rätt företag.
Merinobuffen vi skriver om är ifrån "Buff" och alltså en äkta buff.
http://www.buffsverige.se/index.php?option=com_
Quote from Funbeat user on 19 December 2009, 16:01Såg de omtalade Buffarna igår när jag var på Ikanohuset. Det såg ut som traditionella väpnarluvor fast i annat material... Så nu vet JAG också vad det är ni paratar om! 😉
Såg de omtalade Buffarna igår när jag var på Ikanohuset. Det såg ut som traditionella väpnarluvor fast i annat material... Så nu vet JAG också vad det är ni paratar om! 😉
Quote from Funbeat user on 19 December 2009, 16:04Buff är ett spanskt företag
www.buff.es
Buff är ett spanskt företag
http://www.buff.es
Quote from Funbeat user on 19 December 2009, 17:31& HAD ett tyskt.
http://www.had-wear.com/178/en/hads/headwear-art-design/original.hadAspirin var ett tyskt varumärke för tabletter med acetylsalicylsyra, som kommit att bli synonymt, med värktabletter i allmänhet, i synnerhet på engelska.
Det finns fle
& HAD ett tyskt.
http://www.had-wear.com/178/en/hads/headwear-art-design/original.had
Aspirin var ett tyskt varumärke för tabletter med acetylsalicylsyra, som kommit att bli synonymt, med värktabletter i allmänhet, i synnerhet på engelska.
Det finns fle
Quote from Funbeat user on 20 December 2009, 11:02Angående tvätt, så bör man inte tvätta kläder i merinoull mer än efter var 5-6:e användning. De luktar ändå inte. Oftast räcker det dessutom att skölja dem.
Se bara till att inte köpa merinoullprodukter från företag som använder ull från farmar som tillä
Angående tvätt, så bör man inte tvätta kläder i merinoull mer än efter var 5-6:e användning. De luktar ändå inte. Oftast räcker det dessutom att skölja dem.
Se bara till att inte köpa merinoullprodukter från företag som använder ull från farmar som tillä
Quote from Funbeat user on 20 December 2009, 11:57Buff vinner. Skulle tro att de flesta som har en H.A.D. Multifunctional Lifestyle Headwear kallar den buff.
Annars borde väl "Bluff" gå bra för att undvika förvirring.
Buff vinner. Skulle tro att de flesta som har en H.A.D. Multifunctional Lifestyle Headwear kallar den buff.
Annars borde väl "Bluff" gå bra för att undvika förvirring.

