Quote from Funbeat user on 19 May 2009, 22:12Skickar med en lång konversation jag haft med kansliet angående startgrupperna. De säger att "kvalgränsen" för D-gruppen är 4 timmar, vilket jag tycker är mycket märkligt. Börja läsa längst ner, dvs läs nerifrån och upp:
Från: info@marathon.se mailto:in
Skickar med en lång konversation jag haft med kansliet angående startgrupperna. De säger att "kvalgränsen" för D-gruppen är 4 timmar, vilket jag tycker är mycket märkligt. Börja läsa längst ner, dvs läs nerifrån och upp:
Från: info@marathon.se mailto:in
Quote from Funbeat user on 19 May 2009, 22:21Ja, för E 4.40, för D 4.00 - men vad är det som är märkligt med just den gränsen? (Inte för att jag ifrågasätter, jag undrar hur du menade)
Ja, för E 4.40, för D 4.00 - men vad är det som är märkligt med just den gränsen? (Inte för att jag ifrågasätter, jag undrar hur du menade)
Quote from ellen olsson on 19 May 2009, 22:29Det finns tydligen många damer som är goda för tider under 4 timmar. Med en sådan bredd så förväntar jag mig en vassare topp som snart tar upp kampen med Paula Radcliffe&Co. Får vi se en svensk marathonmedalj i London-OS?
Det finns tydligen många damer som är goda för tider under 4 timmar. Med en sådan bredd så förväntar jag mig en vassare topp som snart tar upp kampen med Paula Radcliffe&Co. Får vi se en svensk marathonmedalj i London-OS?
Quote from Funbeat user on 19 May 2009, 23:09Stefan anade en komplott även på Göteborgsvarvet, i samma ärende. Dags att lägga ner konspirationsteorierna och börja svara på alla samtal och mejl som kommer in till jätteloppen i stället, för att vända på perspektivet?
Hälften av deltagarna i Stockholm
Stefan anade en komplott även på Göteborgsvarvet, i samma ärende. Dags att lägga ner konspirationsteorierna och börja svara på alla samtal och mejl som kommer in till jätteloppen i stället, för att vända på perspektivet?
Hälften av deltagarna i Stockholm
Quote from Funbeat user on 20 May 2009, 07:27Det är ingen konspirationsteori.
Vad jag menar om ni läser min konversation nerifrån och upp är att det är märkligt att de tror att det i år finns 1850 kvinnor kapabla till att klara 4 timmar. Inget annat år har mer än 540 kvinnor (som mest) klarat 4 timm
Det är ingen konspirationsteori.
Vad jag menar om ni läser min konversation nerifrån och upp är att det är märkligt att de tror att det i år finns 1850 kvinnor kapabla till att klara 4 timmar. Inget annat år har mer än 540 kvinnor (som mest) klarat 4 timm
Quote from Funbeat user on 20 May 2009, 07:53Ja, det är jobbigt med alla motionärer. Klaga hos SOK.
Ja, det är jobbigt med alla motionärer. Klaga hos SOK.
Quote from Funbeat user on 20 May 2009, 07:57Det enklaste för alla parter vore om Stockholm Marathon publicerade seedningstabeller, modell Vasaloppet, där alla kunde gå in och se vilka tider som gäller. Kansliet skulle dessutom slippa ett stort antal onödiga förfrågningar.
Det enklaste för alla parter vore om Stockholm Marathon publicerade seedningstabeller, modell Vasaloppet, där alla kunde gå in och se vilka tider som gäller. Kansliet skulle dessutom slippa ett stort antal onödiga förfrågningar.
Quote from Funbeat user on 20 May 2009, 08:28Stefan: tyvärr är det nog så att de inte särskiljer kvinnor så även om din sambo platsar högre upp i startgruppen beroende på hur kvinnorna har sprungit så går de efter alla. Och om de nu sätter folk i D som klarat under 4h så vill de inte ha folk som int
Stefan: tyvärr är det nog så att de inte särskiljer kvinnor så även om din sambo platsar högre upp i startgruppen beroende på hur kvinnorna har sprungit så går de efter alla. Och om de nu sätter folk i D som klarat under 4h så vill de inte ha folk som int
Quote from Funbeat user on 20 May 2009, 09:01Men det konstiga är ju att det finns 1850 kvinnor i startgrupp A-D, trots att det förra året enbart var ca 500 kvinnor som klarade 4 timmar.
Jag förstår inte hur de tänker / seedar när det inte räcker med att komma på plats 875 förra året och ändå inte
Men det konstiga är ju att det finns 1850 kvinnor i startgrupp A-D, trots att det förra året enbart var ca 500 kvinnor som klarade 4 timmar.
Jag förstår inte hur de tänker / seedar när det inte räcker med att komma på plats 875 förra året och ändå inte
Quote from Funbeat user on 20 May 2009, 09:04Stefan: Det är väl inte alls konstigt? Tyvärr så klarade din sambo inte seedningsgränsen 4h och därför hamna hon inte i startgrupp D.
Det kan ha kommit till massa kvinnor som klarar den gränsen (även om jag tvivlar det). Men de går rätt stenhårt efter ti
Stefan: Det är väl inte alls konstigt? Tyvärr så klarade din sambo inte seedningsgränsen 4h och därför hamna hon inte i startgrupp D.
Det kan ha kommit till massa kvinnor som klarar den gränsen (även om jag tvivlar det). Men de går rätt stenhårt efter ti