Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningHur ska jag tolka min puls?
You need to log in to create posts and topics.

Vilopulsen är bra att veta om man vill avgöra om man är pigg nog att träna eller inte efter sjukdom. Är den klart förhöjd brukar jag inte träna kondition så länge den är det. Jag inbillar jag mig att tillfrisknandet tar längre tid då, eftersom jag inte är

Tack Sylvia. Ja jag gör väl det förhoppningsvis - någon gång.... Det känns så förtvivlat tröstlöst när det blir så segdraget. När det sedan skrivs om hur mycket man tappar på två veckor blir jag en rejäl dystersmurf. I min enfald har jag tänkt att man int

Se på det så här; hur många kan springa en mil i sextempo efter en långvarig förkylning med både hosta och feber?

Svar: inte många. Alltså var Ditt pass inte dåligt på något sätt. Och för att uppskatta alla bra pass måste man ha skitpass ibland.

Fast, j

Tack för pepp, kastar dystersmurfen i soporna. 🙂

Imorgon ska jag ut och lufsa lite och varva jogg och gång om så behövs. Det är ju vår så det är skönt att bara vara ute och röra på sig.

Det man tappar på två veckor är säkert ganska försumbart. Att det går trögt beror nog snarare på att du inte är 100% återställd än. Den förhöjda pulsen är väl ett tecken på det, snarare än att du tappat mycket i kondition?

Tomas: Dina ord är som ljuv musik i mina öron! 🙂

🙂

Tog själv mitt första löppass efter ett totalt träningsuppehåll på en vecka (pga lite ont i en höftböjare), och det kändes precis som vanligt. Visst är kondition färskvara, men inte riktigt sååå mycket färskvara...

Du är inte fullt frisk ännu, tar du i lite hårdare är det stor risk att du blir sjuk igen. Om du vill springa ta det ännu lugnare För pulsen ljuger nästan aldrig ..

Ja Jörgen, jag ska ta det ännu lugnare och jogg/gå en sväng imorgon - bara för att få komma igång och röra på mig. Åker till London på tisdag så jag vill absolut INTE bli sjuk igen nu.

Kristina, min förkylning verkar ju ha gått i tandem med din. Febern (som verkade komma varannan dag konstigt nog) la sig i mitten på förra veckan men det hemska hostan satt i. Jag insåg att helgens TEC 100 miles låg i farozonen men det tävlingen ville jag