Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningJag skäms...
You need to log in to create posts and topics.

En sak till Ladyn: Jag försöker också andas lugnare och mer kontrollerat när jag kör andra typer av intervaller än "raketerna mot max" - alltså när jag kör långa och då lite lugnare. 🙂

Ja det kanske är så att det är när du kör på till 110% som andningen inte riktigt hinner med?

Eller så gör du helt enkelt av med så mycket syre att lungorna inte hinner växla till sig nytt syre tillräckligt fort?

Jag tror faktiskt att du har rätt Ladyn. Intressant..... Jag ska fråga någon av läkarna på jobbet imorgon, nu blev jag nyfiken på allvar. Alltså är det syrebrist eller hyperventilering? 🙂

För visst är det bara när jag maxar och pulsen ligger nära 100%

Du får "syrebrist" av ansträngningen. Hyperventileringen innebär att du inte använder lungorna utan andas i svaljet.
Det första beror på din fysik och det andra på bristande andningsteknik eller dumhet.

Menar du David att det jag upplever kan vara syrebrist som jag alltså trodde? Eller på bristande andningsteknik och alltså hyperventilering? (#)

Det kan vara bägge varianterna. Att du inte får ned luften längst in i vänstra hörnet. Det är vanligt inför backar och efter backar att folk fortsätter att hyperventilera och inte bryter sitt andningsmönster.
Att andas efter löprytmen är inte optimalt uta

Känslan av att det sticker lite i händer/armar i samband med maxintervaller beror sannolikt på att mjölksyra spridit sig i kroppen. Vet inte exakt varför det är lätt att känna det just i armarna, men har hört det från andra löpare att de t.o.m. känner av

Tack snälla Markus för uttömligt svar - nu är jag lugn eftersom jag verkar fullständigt normal. 🙂 Jag känner ingen mjölksyra i benen - bara i armarna.

Nu ska jag gå och få mig serverat lite adrenalin och mjölksyra. 😀

Förresten: Sylvia, förlåt trådlån

Helt OK, Fia-Lotta! Jag har lärt mig massor via Dina frågor.:-)

Ja, det får bli så. Kan ju inte gå och grunna på det här med min maxpuls längre. Måste bara samla mod. (H)

Dock kommer mjölksyra från syrebrist dvs anaeroba energiprocesser. Så att hon får mjölksyra, men inte syrebrist går inte rikrigt ihop.