Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 09:46Hoppsan Lady Godiva där hann du emellan. Det finns 2 mycket bra sätt att hålla sin pump igång: cykling och jogg. Så man orkar ha desto mer kul på annat håll! Tex 20 mil på inlines skulle ju va en ren plåga (omöjligt?) utan lite grundning av konditionen. A
Hoppsan Lady Godiva där hann du emellan. Det finns 2 mycket bra sätt att hålla sin pump igång: cykling och jogg. Så man orkar ha desto mer kul på annat håll! Tex 20 mil på inlines skulle ju va en ren plåga (omöjligt?) utan lite grundning av konditionen. A
Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 09:48Ingmari, som du känner för aerobics känner jag för löpning. Då är det ju busenkelt att klämma in lite löpning här och där. Det är ju inte så svårt 🙂
Men det jag inte förstår är hur man orkar, psykiskt, att tvinga sig att träna något man tycker är trist
Ingmari, som du känner för aerobics känner jag för löpning. Då är det ju busenkelt att klämma in lite löpning här och där. Det är ju inte så svårt 🙂
Men det jag inte förstår är hur man orkar, psykiskt, att tvinga sig att träna något man tycker är trist
Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 09:59Nu spekulerar jag fritt här: Jag gissar att många tränar löpning för att det upplevs som en slags grundläggande träningsform och för att det är relativit billigt och praktiskt - kan utövas var som helst, hur som helst och när som helst.
Ponera att en pe
Nu spekulerar jag fritt här: Jag gissar att många tränar löpning för att det upplevs som en slags grundläggande träningsform och för att det är relativit billigt och praktiskt - kan utövas var som helst, hur som helst och när som helst.
Ponera att en pe
Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 10:16Det skulle ju vara väldigt KUL och praktiskt att tycka det är kul men det har aldrig hänt mig å jag har faktiskt undrat varför många gånger. När den här tråden dök upp så följde jag den fascinerat. Har prövat springa ensam och i grupp, olika underlag, oli
Det skulle ju vara väldigt KUL och praktiskt att tycka det är kul men det har aldrig hänt mig å jag har faktiskt undrat varför många gånger. När den här tråden dök upp så följde jag den fascinerat. Har prövat springa ensam och i grupp, olika underlag, oli
Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 10:17Ingmarie du beskriver exakt min filosofi och mina känslor gentemot löpning.
Ett billigt - ett fritt - ett variationsrikt sätt att uppnå både fysisk som psykiskt välbefinnande. Ponera att ett hushåll bestående av en tonåring, 2 småflickor samt fru och katt
Ingmarie du beskriver exakt min filosofi och mina känslor gentemot löpning.
Ett billigt - ett fritt - ett variationsrikt sätt att uppnå både fysisk som psykiskt välbefinnande. Ponera att ett hushåll bestående av en tonåring, 2 småflickor samt fru och katt
Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 10:21Du är en fascinerande person Carina, man måste beundra att du envisas och försöker trots att du inte tycker det är kul. Du har ju i alla fall givit löpningen en ärlig chans, och mer därtill. Mer kan man inte begära tycker jag.
Fast jag hatade löpning som
Du är en fascinerande person Carina, man måste beundra att du envisas och försöker trots att du inte tycker det är kul. Du har ju i alla fall givit löpningen en ärlig chans, och mer därtill. Mer kan man inte begära tycker jag.
Fast jag hatade löpning som
Quote from Fredric Lagerström on 15 October 2008, 10:28Ja absolut, Ing-Marie och Mats.
Det fysiska välbefinnandet som löpningen ger genererar en psykisk balans
och det i sin tur gör att löpningen som fenomen, som ord och handling
blir verkligt positiv. Naturupplevelsen, den friska luften, minnena.
Ja absolut, Ing-Marie och Mats.
Det fysiska välbefinnandet som löpningen ger genererar en psykisk balans
och det i sin tur gör att löpningen som fenomen, som ord och handling
blir verkligt positiv. Naturupplevelsen, den friska luften, minnena.
Quote from Catharina Brattlin on 15 October 2008, 10:30Jag hatade verkligen löpning från början. Otaliga är de gånger som jag verkligen FÖRSÖKTE börja löpträna, under flera års tid. Men gav alltid upp till förmån för annan träning.
När jag väl hade bestämt mig för att ge löpningen en sista chans, hatade jag
Jag hatade verkligen löpning från början. Otaliga är de gånger som jag verkligen FÖRSÖKTE börja löpträna, under flera års tid. Men gav alltid upp till förmån för annan träning.
När jag väl hade bestämt mig för att ge löpningen en sista chans, hatade jag
Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 10:36Det finns hopp! Hur fick du det att vända? Eller snarare vad var det som vände det hela?
Det finns hopp! Hur fick du det att vända? Eller snarare vad var det som vände det hela?
Quote from Funbeat user on 15 October 2008, 10:43"Kul" räcker inte tíll för att beskriva känslan med löpning.
Det är ju bar en liten del.Det kan vara kul, men det kan också vara skönt, underbart, tråkigt, spännande, asjobbigt och en massa andra saker.
Dessutom varierar upplevelsen under en och samma
"Kul" räcker inte tíll för att beskriva känslan med löpning.
Det är ju bar en liten del.
Det kan vara kul, men det kan också vara skönt, underbart, tråkigt, spännande, asjobbigt och en massa andra saker.
Dessutom varierar upplevelsen under en och samma