Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningMarathonlöpare dog
You need to log in to create posts and topics.

Det fina i kråksången är att de flesta av de Västafrikanska generna innehåller anabola, testosteron och annat smått o gott som man hittar när testmetoderna blir bättre.

Vad Kenyanerna har för hirsgröt upptäckar man nog snart.

Det är en del som har fått

eller den kirurgiska doping som förekom flitigt förut. förhopningsvis inte längre

Kunta Kinte körde med antidoping fastän han var från Västafrika.

Apropå maraton och uthållighet:
http://www.idrottochkunskap.se/artiklar/muskeluthallighet.html

Bengt Saltin hette karln som gjort studien om varför kenyanska löpare presterar bättre än västeuropeiska.

"- Vi fann att de kenyanska löparna hade ett lättare

då får du förklara för en amatör hur ett avsmalnande tibia kan påverka hävstången i vadmuskeln.

de argument jag har hört är att hälsenan ska vara längre och att detta påverkar löpsteget beroende på att gastroknemius är kortare på dessa individer och då

Du får väl fråga Bengt Saltin, eller läsa någon av hans undersökningar?

Här har DN intervjuat honom t ex
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=597&a=305149&previousRenderType=8
och här
http://www.sciencemag.org/cgi/content/summary/305/5684/637

om ma

Vetenskap är inte sanningar, det är terier i den kontext vi lever i nu... Vad var och en tror är helt upp till denne. Själv har jag svårt att ha en tilltro i alla biologiska fakta. Vissa ser jag ha större sannolikhet än andra.

I varje tidsålder har det

dessutom så säger han själv i artikeln att när de gjorde biopsier på icke idrottande från samma land, skilde stort på antalet typ 1 fibrer mot dem som idrottade.

sen trode han ju att det kunde vara att skenbenet vägde lite mindre på dem och att det har m

LG: Med tanke på startpengar och prispengar i de stora loppen så har de bevisligen råd och några har åkt fast för doping.

I alla idrotter med pengar finns doping! I valet om att vara Getfarmare eller dopad löparmiljonär är valet enkelt för de flesta!

Mu

Vi ska inte glömma detta som är en beskrivning av hur forskningen framskrider.

Först har vi en tes, sedan kommer dess antites vilket avslutat med en syntes.