Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelMorgon trafik- - youtube
You need to log in to create posts and topics.

höj bilskatten istället beronde på vart i sverige man bor. billigare i norr och dyrare i söder.

Förbjud personbilar i städerna.

"Förbjud personbilar i städerna." (t+)
Eldrivna flakmoppar blir det nya inom varutransportbranchen!

Varför ska man vara orättvis mot bilister? För att ge igen av alla år då de tagit mycket plats? Knasbollar.
Låt städer vara städer, vill ni ha landsbygd så är det igen brist på det.
Och inget problem i Sverige beror på att vi har för låga skatter.
Och tra

Städerna är till för människorna. Städerna har i hundratals år varit byggda för människor, hästar och enkla små vagnar. De är inte byggda för att härbärgera motorvägar tvärsigenom med massa biltrafik. Bilen är en främmande gökunge i städerna helt enkelt.

Bruse,
Du verkar ha missat en del i utvecklingen av städer. För hundratals år sedan var städerna byggda för häst och vagn-trafik. Idag lämpar sig städer runt om i världen alldeles utmärkt för biltrafik. Skulle det bara bli tillåtet med trafik på vissa omr

Om nu städerna passar för bilar, varför måste du då reglera trafiken med trafikljus? Varför är det då köer?

Det behöver du inte göra med infrastruktur som från början är byggd för bilar. Där flyter trafiken.

Men du har delvis rätt. Se på Stockholm city.

När trafikljus blev en signal för att bilism inte fungerar gick nog ridån ner.
Och varför skulle långsam trafik vara ett tecken på att det inte lämpar sig med trafik just där och då?
Skämtet om att människor i Stockholm är förpassade till underjorden är r

Det sistnämnda funkar inte alls i Sverige.

Fredrik> "Kloka människor inser att det bästa utvecklas utan att någon aktivt förbjuder och reglerar så som du förespråkar. Bäst fungerande blir det som uppstår som resultatet av allas preferenser. "

Då förespråkar du även att vi inte har förbud mot inne