Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Gott så. 🙂

Jag tycker att jag är ganska vältränad (i löpning) men jag springer bara milen på runt 50min.

Jag måste nämligen lägga till vältränad för min ålder! Jag kan också säga att jag tränat löpning i c:a 35 år och då är man iaf vältränad på det sättet att man h

Man kan vara vältränad eller bra tränad utifrån sin egen ålder och sina egna förutsättningar. Och sen så kan läkare ge diagnosen "som en vältränad idrottsman" när dom lyssnar på hjärta och lungor tex.. även fast man inte har tränat speciellt länge. Vet in

De är med i ett korplag i innebandy.

Vilka då? läkarna? ha ha

Nu är vi förvisso i löpargruppen men de som är mest vältränade skall vara mer allsidiga än bara löptränade tycker jag nog.

Om vi håller oss till friidrott så är 10-kampare vältränade. Även stavhoppare ser vältränade ut i alla fall.

Det har du en poäng med Tomas. 10 kampare har ju lite av varje. Kondition, styrka, smidighet. Listan kan göras lång med vad som anses vältränad.. Vet inte riktigt vad han som startade tråden ville ha svar på förståss? förmodligen om hans resultat i löpnin

Kanske fel att säga att man har en "definition" av ordet vältränad. Men man har ju bildat sig en uppfattning om vad ordet vältränad är, och som du säger är det subjektiva, relativa bedömmingar. Tror dock att det var den TS var nyfiken på att veta.

"Vet inte riktigt vad han som startade tråden ville ha svar på förståss? förmodligen om hans resultat i löpning var bra? men det kan han ju bara svara på själv förståss"

Om det nu är hans resultat i löpning vilket jag inte har en aning om så kan även jag

"En person som är stark, uthållig, har bra balans, kroppskontroll och koordinationsförmåga samt är smidig. Då är man vältränad tycker jag, generellt sett."

Gillar ej klippa in men detta ovan jag läste från Sylvia var bra.
Väldigt bra. (t+)