Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumNyheter från FunBeatNya användarvillkor
You need to log in to create posts and topics.

Jens, Sverige har hållit på slavhandel fram till början av 1800talet då det förbjöds. Visserligen inte i så stor skala men ändå.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Svensk_slavhandel

Roger: Jag har inte läst Skyttes bok, men av recensionen på http://kronbergskrattarochler.wordpress.com/2007/06/27/skytte-och-det-kungliga-svenska-slaveriet/ verkar det inte röra sig om något verk av tyngre akademiskt snitt, om man säger så.

Björn: Viss

Spansktalande säger normalt "Negro" som ju betyder svart...apropå en fråga.

Och varför frågar du hela tiden om muslimer Sylvia, muslimer anses inte vara ett skällsord!

Jens: Jag beskriver ursprunget till ordet. Var detta fakta som störde dig?

Ola, alla vet väl att ord med samma ursprungsbetydelse utvecklas på olika sätt och får olika konnotationer i olika språk. Det kan ju vara bra att ta hänsyn till det om man vill redogöra för den historiska utvecklingen av ett ords betydelse.

Nä det är ingen avhandling. Men den rena faktan att Sverige bedrev slavhandel är trots allt riktig. Årtal etc är ju ren fakta.

Ordet neger användes i skeppsrullorna för att beskriva lasten på svenska slavfartyg. Det är i mina öron nedvärderande.

Att d

Roger: Hade de varit Normänn i lasten hade den benämning också varit nedvärderande idag?
90% av alla slavar sålda till västvärlden tillfångatogs av andra Afrikanska stammar

Angående det svenska engagemanget i slavhandel står väl ändå två saker klart: 1) det har inte förekommit slaveri på det svenska kärnlandet i modern tid, 2) det är svårt att hävda något annat att den svenska slavhandeln var mycket liten, även sett pro capi

Jag förstår fortfarande inte.

VARFÖR är det viktigt att använda ordet neger?

ni är en sådan principfast folkslag ni svenskor 😉
Förmodligen har ingen ett behov av att säga det, men man vill inte bli tillsagt att man inte ska säga det ...