Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumCykelPå två hjul 08
You need to log in to create posts and topics.

http://www.tvshop.com/WMS/Upload/ProductImages/5716/extra_images_SE/4880.jpg

Rasmus: det klippet va ju sjukt coolt ju!

Nu vill jag köpa rullar, ställa de i en dörrpost och börja träna på att cykla med "one leg no hands".

Det finns cyklister som cyklar fram, bromsar in och hoppar upp på rullarna med cykeln för att sedan börja köra.

Meeeeeeeeeeeeen!!!! Önska jag hade en hundradel av den balans och säkerhet som såna cyklister har. Varför lärde min mamma mig att ramla på cykel va farligt och varför lyssnade jag på henne?!?

"Det kanske är bra övning på den fronten också, inomhus är man ju åtminstone inte utsatt för asfalt och biltrafik "

Men du kanske är utsatt av en sambo och de är nog sämre 😉

Kalle! Det är mycket värre! Men med ett vishande ljud kanske jag kommer undan med att smyga mig upp på natten!

jag har cyklat på rullar och jag tycker inte de va så tyst så att man kan smyga upp på natten och träna. Men jag måste säga att jag föredrar trainer, för där kan jag trycka på mycket mer i intervaller. Men de handlar väl om träning på rullarna..

Men alltså.. när man cyklar på rullar har man ju ingen fart framåt, och inget som håller cykeln i sidled. Hur håller man sig upprät? Själv brukar jag få sätta i foten när jag stannar cykeln (H)

Gyro!

Fysiknörden svarar:
rörelsemängdsmomentsvektorn

Samma princip som håller en leksakssnurra upprätt när den roterar!