Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Harar hoppar högt.

Får jag som man ta rygg på en snabbare kvinna? Hur blir det på riktigt långa ultralopp där könsskillnaderna suddas ut mer och mer ju längre distanserna blir? (sic)

Ultralopp har ibland egna regler för farthållare, t.ex. att de inte behöver vara med från start. I ultra kan det också vara framgångsrikt att i början av ett lopp ha en farthållare som håller nere farten snarare än tvärtom (alltså en skjöldpadda i stället

Anders, visst får du det. Men ditt resultat kanske inte reggas som världsrekord... 😉

Klart man kan tillåta kvinnor att ha manliga "harar" i blandade lopp eftersom förutsättningarna är desamma för alla klassen - dvs alla kvinnor i samma lopp kan använda män som hare.

Det är först när man försöker jämföra mellan klasserna som det blir "or

Det känns synd att det ska behöva gå så här långt, men det blev nog tyvärr nödvändigt till slut eftersom bruket av harar urartat och så tydligt bryter mot intentionerna i löpreglerna, dvs att kvinnor inte får ha manliga harar.
På senare år har det ju bliv

Olle: (t+)

Grejen med de manliga hararna är att de inte har någonting att förlora, till skillnad ifrån löpare som befinner sig i täten på en tävling och drar varandra.

Mest sannolikt är de manliga hararna inte på en nivå där de har att göra med tätstriden alls, ell

Fredrik (t+)

Vi är nog många som ogillar harar på löptävlingar men i praktiken är det svårt att stoppa dem. Det finns ju ingen klar definition av vad en hare är. Den här senaste regeländringen städar i alla fall upp lite i träsket.