Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 09:37Harar hoppar högt.
Harar hoppar högt.
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 10:20Får jag som man ta rygg på en snabbare kvinna? Hur blir det på riktigt långa ultralopp där könsskillnaderna suddas ut mer och mer ju längre distanserna blir? (sic)
Får jag som man ta rygg på en snabbare kvinna? Hur blir det på riktigt långa ultralopp där könsskillnaderna suddas ut mer och mer ju längre distanserna blir? (sic)
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 10:29Ultralopp har ibland egna regler för farthållare, t.ex. att de inte behöver vara med från start. I ultra kan det också vara framgångsrikt att i början av ett lopp ha en farthållare som håller nere farten snarare än tvärtom (alltså en skjöldpadda i stället
Ultralopp har ibland egna regler för farthållare, t.ex. att de inte behöver vara med från start. I ultra kan det också vara framgångsrikt att i början av ett lopp ha en farthållare som håller nere farten snarare än tvärtom (alltså en skjöldpadda i stället
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 10:31Anders, visst får du det. Men ditt resultat kanske inte reggas som världsrekord... 😉
Anders, visst får du det. Men ditt resultat kanske inte reggas som världsrekord... 😉
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 11:26Klart man kan tillåta kvinnor att ha manliga "harar" i blandade lopp eftersom förutsättningarna är desamma för alla klassen - dvs alla kvinnor i samma lopp kan använda män som hare.
Det är först när man försöker jämföra mellan klasserna som det blir "or
Klart man kan tillåta kvinnor att ha manliga "harar" i blandade lopp eftersom förutsättningarna är desamma för alla klassen - dvs alla kvinnor i samma lopp kan använda män som hare.
Det är först när man försöker jämföra mellan klasserna som det blir "or
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 11:52Det känns synd att det ska behöva gå så här långt, men det blev nog tyvärr nödvändigt till slut eftersom bruket av harar urartat och så tydligt bryter mot intentionerna i löpreglerna, dvs att kvinnor inte får ha manliga harar.
På senare år har det ju bliv
Det känns synd att det ska behöva gå så här långt, men det blev nog tyvärr nödvändigt till slut eftersom bruket av harar urartat och så tydligt bryter mot intentionerna i löpreglerna, dvs att kvinnor inte får ha manliga harar.
På senare år har det ju bliv
Quote from Jonny Persson on 22 September 2011, 11:54Olle: (t+)
Olle: (t+)
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 12:22Grejen med de manliga hararna är att de inte har någonting att förlora, till skillnad ifrån löpare som befinner sig i täten på en tävling och drar varandra.
Mest sannolikt är de manliga hararna inte på en nivå där de har att göra med tätstriden alls, ell
Grejen med de manliga hararna är att de inte har någonting att förlora, till skillnad ifrån löpare som befinner sig i täten på en tävling och drar varandra.
Mest sannolikt är de manliga hararna inte på en nivå där de har att göra med tätstriden alls, ell
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 12:29Fredrik (t+)
Fredrik (t+)
Quote from Funbeat user on 22 September 2011, 13:38Vi är nog många som ogillar harar på löptävlingar men i praktiken är det svårt att stoppa dem. Det finns ju ingen klar definition av vad en hare är. Den här senaste regeländringen städar i alla fall upp lite i träsket.
Vi är nog många som ogillar harar på löptävlingar men i praktiken är det svårt att stoppa dem. Det finns ju ingen klar definition av vad en hare är. Den här senaste regeländringen städar i alla fall upp lite i träsket.