Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningRimliga mål närmaste året?
You need to log in to create posts and topics.

Det skulle man kunna tro,men då hade du inte valt bort Lundaloppet för att sätta rekord.
(H)

Lundaloppet är 2x5km och av de 5 km är 2km i uppförsbacke.
Ingen jätte brant backe men tillräckligt för att farten ska sjunka,åtminstone för mig med endast drygt

Nja, Hultsfred är något närmare, och gjorde så jag kunde gå med barnen på orientering igår, och arrangera egen tävling idag.

Oh,
då var det inte så konstigt.Jag såg att du hade planerat Lundaloppet innan men plötsligt strök du den tävlingen,trodde det var pga rekordsättarambitionen.

"Igår på Strandmilen kom jag in på 39.38, ganska nöjd. Optimala förhållande, minimal kupering. Förbättrat PB på milen med ca 6 minuter på dryga 8 månader, helt ok."

Riktigt imponerande Magnus. Du ger oss medelålders hopp 🙂
Hur har du åstadkommit detta?

Jadu Peter, säg det. Svårt att dra några generella slutsatser från en persons erfarenheter, eller hur? 🙂

* Springer i skogen/obanat utan att bry mig så mycket om km-tiden. Bra omväxling för benmusklerna, så man inte nöter in skador.
* Har mer än dubbla

Ha, första delmålet uppnått, inseedad i grupp 1c. Nu skall jag bara springa också... (H)

Inget revolutionerande alltså!
Kul att se att man kan förbättra sig så pass mycket på så kort tid i vår ålder iallafall.

Ja visst är det kul! Min största oro inför LL är väggen :S Den slipper man ju både på halvmaran & på långpass. Har väl inte riktigt fått ihop hur det ska funka även om det ingår 3-mila-LP på agendan framöver...

Peter, nej något magisk piller har jag inget tagit, men det finns ju lite olika filosofier att välja mellan.

Rekommenderar starkt en privat sjukvårdsförsäkring med tillgång till specialistvård om man vill göra en sådan här satsning. Det är nog det enda t

Första rejäla bakslaget i min träning när jag haltade in på 1.39 i lördags. Fick inte någon speed med tänkt pulsslag, betydligt långsammare än förväntat. Men värst var nog att jag fick kramp efter 15 km. Ett problem som kommer då och då, och som träning t