Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpningTips på lätta löparskor.
You need to log in to create posts and topics.

Kristian,

Jag använder Lunaracer till mina vardagliga enmilsrundor. Dom hör till favoritskorna, tveklöst. Jag gick från längre steg (stegfrekvens 160) till kortare (180), och från häl till mittfot; och gjorde det under ca ett år med Nike Vomero (vanliga

Jag tycker Lunaracer är för svampiga, ffa på tävlingar där man behöver gira mycket. Använder mina bara på löpbandet. På tävling kör jag med Adidas Aegis.

Jag kan tipsa om Adidas Adizero Hagio. Häl/tå dropp 6 mm. Lite bredare än Adios, men väldigt lika storleksmässigt. Kör med Adios med och gillar båda modeller. Hagio är dock lite lättare. Ca: 30 gram kanske..

K D>Jag har lagt märke till Hagio och överväger bla dem och Saucony Grid Type A5, det är inte så att du jämfört dem båda? Hur är tåboxen på Hagio? Jag har själv smala och höga fotvalv men breda framfötter som behöver utrymme för lilltån.

Håller med Åke att det finns en svampighet i Lunaracer. Det var markant efter vintern och då jag sprang med Icebug Anima (ganska stumma, tror jag), och sen första vändan med Lunaracer. Lite som en gelékudde under (lite överdrivet, förstås). Jag kan förstå

Lunaracer två är betydligt svampigare än ettan och de ville jag inte springa i men den första varianten som dom återgick till förra säsongen är betydligt bättre. Absolut min favoritsko för maratontävling och jag tycker att dom svarar bäst i farter under f

Ah, någon som kan jämföra alla tre Lunaracer. Tack för klargörandet, Mackan.
Ska bli spännande att prova ettan (trots att jag bara gör under 4 min/km högst sporadiskt 😉 ).

bear flowertwig:

Jag har inte jämfört dom båda. Men Hagio påminner om Saucony kinvara i tåboxen ungefär. Kanske lite lite smalare. Det är väldigt svårt att svara på om dom kommer att passa just dig. Det bästa är ju att testa dom i butik förståss. Alterna

Ok, tack. Det lutar nog åt Grid Type A5 i vilket fall men jag ska se om man kan testa båda nånstans.

Hej!

Intressanta tips! 🙂

Har haft Saucony Type A3 och det är verkligen dags att byta de. Nöjd med de förutom för hålen som finns under skorna (för att spara lite vikt) och som gör att man bli blöt i fötterna....ofta i Sverige!

Hade tänkt köra köpa Sa