Quote from Funbeat user on 25 January 2009, 16:48Din sons tränare tyckte kanske att de skulle träna kondition fast det var lite felriktad metodik.
Din sons tränare tyckte kanske att de skulle träna kondition fast det var lite felriktad metodik.
Quote from Funbeat user on 25 January 2009, 16:491,5 tim skridskoåkning i högt tempo är rätt så bra konditionsträning.
1,5 tim skridskoåkning i högt tempo är rätt så bra konditionsträning.
Quote from Funbeat user on 25 January 2009, 16:57Fast de kör inte i 1½ timme runt-runt på rinken utan kör intervaller med pauser mellan övningarna.
Fast de kör inte i 1½ timme runt-runt på rinken utan kör intervaller med pauser mellan övningarna.
Quote from Funbeat user on 25 January 2009, 17:00Börje o Krister: Min poäng var ju just att dagens tränare och klubbledningar inte förmår ta hand om talangerna och entusiasmera dem att fortsätta. Det verkar ni ju skriva under på.
Min son (11 år) är ytterligare exempel på detta. Han har i princip släppt
Börje o Krister: Min poäng var ju just att dagens tränare och klubbledningar inte förmår ta hand om talangerna och entusiasmera dem att fortsätta. Det verkar ni ju skriva under på.
Min son (11 år) är ytterligare exempel på detta. Han har i princip släppt
Quote from Håkan Öhling on 25 January 2009, 17:46Vad jag menar är att barn som redan som små får höra "det är inte bra för dig att köra så hårt" av sina föräldrar aldrig, aldrig kommer att nå världstoppen. Sorry.
Sen ska man inte som förälder pusha sitt barn och träna en massa extra eller sätta upp sto
Vad jag menar är att barn som redan som små får höra "det är inte bra för dig att köra så hårt" av sina föräldrar aldrig, aldrig kommer att nå världstoppen. Sorry.
Sen ska man inte som förälder pusha sitt barn och träna en massa extra eller sätta upp sto
Quote from ellen olsson on 25 January 2009, 17:52Det väcker ju onekligen en del funderingar när föräldrar "dömer ut" tränarnas upplägg. Generellt sett så har vi gott om duktiga tränare, med bra koll på vad som krävs, i det här landet - inte minst i hockey.
Det väcker ju onekligen en del funderingar när föräldrar "dömer ut" tränarnas upplägg. Generellt sett så har vi gott om duktiga tränare, med bra koll på vad som krävs, i det här landet - inte minst i hockey.
Quote from Funbeat user on 25 January 2009, 17:55Det där med föräldrar är jag inte så säker på...
I ett reportage intervjuade man föräldrar till flera av våra världstjärnor för att se hur de var relation till sina barn och deras idrott under uppväxten. Det fanns alla sorter. De som knappt var intresse
Det där med föräldrar är jag inte så säker på...
I ett reportage intervjuade man föräldrar till flera av våra världstjärnor för att se hur de var relation till sina barn och deras idrott under uppväxten. Det fanns alla sorter. De som knappt var intresse
Quote from Fredrik Närenfors on 25 January 2009, 17:58"Från de som alltid lät barnen vinna till de som tidigt lät de ta motgångar."
Nu blev jag riktigt nyfiken. Hur åstadkommer man detta att man låter barnen vinna eller tvärtom............
"Från de som alltid lät barnen vinna till de som tidigt lät de ta motgångar."
Nu blev jag riktigt nyfiken. Hur åstadkommer man detta att man låter barnen vinna eller tvärtom............
Quote from Funbeat user on 25 January 2009, 18:12Utan att på något sätt lägga mig i hur en hockyungdom bör träna måste jag ändå säga att det låter löjligt att 12-åringar skulle knäckas av mörker, eller kyla, eller "underkylt regn". Ungar är tuffa! Det är iNTe DET som är problemet!
Utan att på något sätt lägga mig i hur en hockyungdom bör träna måste jag ändå säga att det låter löjligt att 12-åringar skulle knäckas av mörker, eller kyla, eller "underkylt regn". Ungar är tuffa! Det är iNTe DET som är problemet!
Quote from Funbeat user on 25 January 2009, 18:43De knäcks inte av mörker, kyla eller att det är jobbigt att löpträna efter ispasset utan de lägger av pga att det är tråkigt. Ungar kan träna precis hur hårt och ofta som helst så länge det är roligt.
Försök se det ur barnens synvinkel. Varför ska de hål
De knäcks inte av mörker, kyla eller att det är jobbigt att löpträna efter ispasset utan de lägger av pga att det är tråkigt. Ungar kan träna precis hur hårt och ofta som helst så länge det är roligt.
Försök se det ur barnens synvinkel. Varför ska de hål