Jag är med i ett himla trivsamt middagssällskap bestående av tio personer som träffas med ibland jämna, men oftast ojämna mellanrum och lagar mat och pratar strunt på i förväg bestämt tema.
I somras flyttade en av deltagarna till London och det tyckte ju vi andra var synd så klart, men en sen kväll när december var som mörkast och avecen började sina beslöt vi oss för att åka och hälsa på vår middagsvän i förskingringen. Det bokades biljetter (på Ryanair av alla bolag. Jag har hållt andan den senaste månaden och hoppats att de inte skulle gå i konkurs än på ett tag…) och eftersom vår vän är något trångbodd bokades även boende på ett billigt vandrarhem som erbjöd morgonbön innan frukost. Då tyckte vi att mars var en bra månad att åka och att det var en evighet tills dess, men rätt var det var kom mars och i helgen var vi sju hungriga själar som äntrade Ryan airs flight till Stanstead och åkte till London.
Mycket mat, dryck och sightseeing blev det och middagen som erbjöds var en picknick i parken vid vårt boende. Vi var och inhandlade delar av maten på den pittoreska turistfällemarknaden Bourough Market och det som erbjöds på duken (som är den samma för alla middagar) (den har tvättats en gång av misstag) var lysande god.
Två löpturer hanns med samt en oändlig massa promenerande och bussåkande. Mycket kaffedrickande och slappande på dagarna med besök på de flesta turistattraktioner i centrum. Fantastiskt härligt att vara turist i solsken och vårvärme som ännu inte kommit hit till Sverige. Påskliljor, körsbärsträd och magnolior stod i full blom och lösa hundar lekte förvånansvärt väluppfostrat i parken där jag morgonjoggade. Jag valde i och för sig en omväg förbi rottweilern som apporterade en drygt meterhög orange trafikkon, men för övrigt kände jag mig lugn.
Trivsam helg.
Nu får vi hoppas att ingen flyttar till Australien för det är lite väl långt att åka dit över en weekend…
Picknick i Engelska parken
4 Comments
Submit a Comment
Want new articles before they get published?
Subscribe to our Awesome Newsletter.
Låter som en toppenhelg! 😀
Det är inte jättelångt till Australien. 25 timmar eller däromkring så är du framme (och har fått middag på vägen).
Blev det ingen rumba?
Var du i någon cykelaffär?