Det är äntligen dags igen för Vattenfall World Triathlon Stockholm! En VM-tävling och ett motionslopp den 22-23 augusti i Gamla Stan.
Var med om den nervkittlande spänningen när världens bästa triathleter på dam- och herrsidan slåss om viktiga VM-poäng – och upplev folkfesten när 4000 motionärer simmar, cyklar och springer sig fram till målgången på Slottsbacken.
Att hålla ögonen på:
- Under lördagen kämpar Lisa Nordén för viktiga VM-poäng i jakten på en OS-plats i Rio de Janeiro 2016. Konkurrensen i Vattenfall World Triathlon Stockholm är dock sylvass, några av världens bästa triathleter är på plats.
- I motionsloppet på söndag deltar vår ambassadör Shahrzad Kiavash som uppmärksammats av en rad medier under året. Shahrzad tvingades amputera båda sina ben efter en tragisk blodssjukdom – nu satsar hon helhjärtat på triathlon och gör sin första tävling den 23 augusti. Hon startar kl. 10:10.
Shahrzad Kiavash är triathlet mot alla odds. Den 23 augusti gör hon sin första tävling i Stockholm.
Viktiga hålltider:
- Lördag kl 12:26 – Start för Damer Olympisk distans,medaljceremonin följer kort efter loppet på Slottsbacken.
- Söndag kl 08:00-12:50 – Starter för motionsloppet med 4000 deltagare.
- Söndag kl 15:36 Start för Herrar Olympisk distans, medaljceremonin följer kort efter loppet på Slottsbacken.
Mer information på stockholm.triathlon.org
0 Comments