Lugnt långpass för att känna på distansen 26km igen och det kändes mycket bättre än förra helgen. Tiden inkluderar ett snabbstopp på McD för en liten ostburgare och en mugg vatten i Solna, springer man så länge som vi gjorde så måste man äta något. Ingen magknip, inga kväljningar och framför allt inget ont. Knipet berodde inte på burgaren, det var colan som spökade. Jag tål inte så mycket kolsyra när jag springer!
Blev stel och träig vid 20km (ungefär vid Solna) men det brukar jag bli, ont på riktigt började det inte göra förrän vid 22km och då var det ju så lite kvar att det hade varit ynkligt att stanna.
Nästa helg blir det ett kortare långpass och helgen efter det är det Växjö Marathon. Träningen fram tills dess kommer inte vara lika intensiv som vanligt, men jag kommer inte att ligga på sofflocket heller
0 Comments