Idag försökte jag få till ett pass där jag låg längre tid på/kring tröskelpuls genom att lägga in avsnitt där jag joggar lite. Passet blev betydligt längre på det viset men det blev också tiden i tröskelzonen.
Förra veckan fick jag totalt 18 minuter i tröskelzonen. Med hjälp av SportTracks räknade jag ut att jag fick närmare 35 minuter i tröskelzonen idag, klockrent i zonen alltså. Passets totala längd blev 50 minuter så 15 minuter gick åt att jogga, men större delen av tiden befann jag mig faktiskt i rätt zon, även om det mot slutet var nöd och näppe att jag orkade ta mig dit.
Jag kan inte påstå att det är lätt eller enkelt, men det börjar bli mindre svårt att få upp pulsen i rätt zon. Om det är mentalt eller om jag börjar bli bättre på den här typen av löpning vet jag inte.
0 Comments