När jag skriver träningsvärk lite varstans är det ingen underdrift. Jag är verkligen öm nästan överallt. Stångrodden och böjen kompletterade varandra fint, och magen är jätteöm av allt hårt arbete den fått göra.
Jag tänker inte gnälla, jag känner att jag är starkare nu än tidigare. Om det betyder att enstaka löppass blir lite långsammare och mer tungfotade så får det vara så då. Jag behöver den extra styrkan, tror jag.
🙂 Det kan du säkert.
Jag är mest fascinerad över att jag lyckats dra på mig så mycket på en gång, trots att jag tyckte det blev så lite gjort. Fast nu får det gärna gå över, jag vill kunna springa som folk i helgen 🙂
Jag älskar inte träningsvärk, tycker det är synnerligen irriterande och hämmande för fortsatta fysiska förlustelser. 🙂
jepp älskar träningsvärk! bra jobbat!
Tror att du är inne på rätt spår, stark kropp som orkar träna 🙂
Träningsvärken är den bästa värken!
I längden vinner jag nog på det, det är väl investerad tid tror jag. Om inte annat för att det är samma muskler som ska sköta springande som jag styrketränar, om de blir starkare borde de orka sköta sitt jobb bättre om de har lite överkapacitet?
Väl investerad energi! Och absolut värt det tror jag. Bra jobbat!