Sådärja. Konserten igår avklarad. Skönt att det gick så bra. Kul att TV var där och filmade!! Nu är jag hemma över helgen och “tar det lugnt”. Gott att det är fint väder.
Vaknade 0950 imorse. Utsövd. Sprang den vita rundan i råbocka som verkligen är min värsta nightmare. 10km är själva rundan på och första och sista km är bara backar och det är inga små backar vi snackar om utan spikrakt upp och ner! Jag tar alltid ut mig efter första km och sen är det 8km varierad terräng och sen den 10ekm är oxå en massa backar. Sen ska man dit och hem oxå och det är på hemvägen jag brukar dö av törst. Men nu gick det mkt bättre m vätskebältet. I sommras sprang jag den rundan varje lördag…nu var det första gången p åevigheter och tiden på rundan blev exakt 60min. Konstigt men alldeles sant. Låg väl i snitt på 5,5min /km typ. Rätt slött jag vet,men backarna är inte att leka med.
Tot sprang jag alltså 106 min. 23 min dit och sen 60 min rundan och sen 23 min hem. Nöjd? Eh..ja!
Käkade en liten frukost sen för sen cyklade jag in till stan och lunchade med mamma. Käkade pasta med kycklingoch currysås. När jag frågade om dom hade fullkornspasta tittade hon på mig som jag var knäpp. Borde inte alla restauranger ha fullkornspasta som alternativ idag. Det Tycker jag iallaf. Nä jag fick nöja mig med den vita pennen som enligt mig inte alls är lika god som tex kungsörnens ellere Zetapastan.(i-landsproblem) Men kycklingen var god.
Nu har jag dessutom varit hos mormor och morfar och fikat med dom och varit social. Känns bra. Morfar och jag snackade dragspel. Nä nu ska jag bränna en grym Uffecd som jag lovade broren.
0 Comments