Bockar av veckans tredje och sista axelpass. Gött.
Det går snabbt framåt faktiskt. Kul att det börjar hända grejor. Vad är det som känn annorlunda då?
För det första kan jag nästan dra bak skuldrorna! tom under övningarna. Bara en sån sak. Kunde i princip inte röra dem innan. Sen känner jag en annan kontakt när jag tränar och känner mig starkare i varje övning!!
Körde enarmspressarna med 20kgstången 2*10/arm och supersettade med inveterade rodd. Ökade sen till 25 och det var inte lika tungt som sist. kTom vänstran fixade 2*10 utan större problem på 25kg.
När jag körde de turkiska idag, började jag med 8kg och körde 1*5/arm. Sen bytte jag till 4kg och kunde tom hålla vänstra armen rak nääästan hela vägen. Stor skillnad även där.
När jag körde hantelövningarna L Y T så hade ÄSMK 2,5kg hantlar som mint. så jag ökade alltå med 0,5kg per hantel i dessa övningar. Samma sak i batwingsen där jag fick köra 2*5kg istället för 4kg
Har dock mer eller mindre konstant ont i skuldrorna. Kommer som hugg och känns som ryggen är full av blåmärken. Rullar på tennisboll och foamroller såfort det hugger till och trycker bort det onda. Inte särskilt skönt, men det hjälper. Tur att kirpraktern sa att ju ondare du får i skuldrorna, desto bättre är det. Tecken på att det går åt rätt håll.
Så i jul kommer jag att rulla fram. 🙂
0 Comments