Avstår från morgonens pass och körde själv idag. Kände stort behov av att gå in i min bubbla och köra ensam. Inledde med roddmaskin som uppvärmning. Sen pullups: 3st på varje minut på 10min. Var riktigt tungt i slutet´men med tanke på att jag innan sommaren körde 1 pullup på samma tidsintervall så är det en rejäl ökning!
Sedan körde jag Clean. hade dock ingen stark känsla utan körde teknikträning på 40kg. körde 2 femmor och sen ett par reps på 42,5kg.
Körde också snatchteknikträning med bara stången på 20kg. 5 set på femmor för att få in alla moment. Svårt att träna när den ändå är rätt lätt, men när jag ökade till 25 så tappade jag explosiviteten jag försöker fokusera på.
Efter detta testade jag marklyft som jag inte kört på evigheter!!! fixade en etta på 90kg. Ska testköra torsdagens wod p måndag fm och köra 5 varv av 20 boxhopp och 10 marklyft 65kg.
Avslutade med rölighetsträning innan jag var klar! Så imorgon kör jag vilodag! sen kör vi igång igen!!!
0 Comments