Tror jag det blir nu. Och idag var det snatch, som jag hade hoppats på.
Lite olika tekniker för att engagera axlarna. Vi skulle köra på rätt lätt vikt 75% och göra snygga lyft. Det var rätt skönt faktiskt.
Sen var det dags för snatchdl. Brukar aldrig köra det och vet ej vad mitt max är, men vi skulle köra 100%. Testade först med 75kg tänkte det borde gå, men kunde inte rubba den. Tog av 20kg till 55 och gjorde 3 snabba. Sen körde jag på 65kg och när jag körde som bäst säger Charlie: Du borde satsa på strongwoman istället, med bänkpress och benböj och marklyft. Halvt allvar halvt skämt. Men jag tog det inte riktigt på allvar, även om jag tror han menade mer som en komplimang än att jag var dålig på ollyft. SÅ väljer jag att tolka det.:)
Jag får inte ås mkt tillrättavisanden längre under passet när jag lyfter. Fast jag vet att alla lyft inte är bra. Men jag tror att det beror på att det inte handlar om dålig teknik hos mig utan rörligheten och den kan han inte göra så mkt åt. När vi körde highpullen åkte stången över huvudet och landade bakom ryggen. Då sa han att det var för jag inte fick till fågelskrämman. Övade lite på det och sen gick det igen.
Frontböjen på 45kg sa han ingenting om. Det var bara å köra
Ser verkligen framemot morgondagens beeenpass!!:)
0 Comments