Att få till rörlighet i allting går. Som allt annat handlar det om prioritering och mål. Även om det kan tyckas meningslöst ibland så börjar jag få till rutinen att strecha lite innan passet och en massa efter. Framförallt för det känns som att jag blir en ny människa efter. Att kroppen får betydligt mindre träningsverk och stelhet. Även om den blir stel på ställen som jag tidigare aldrig kommit åt. Latsen på högersida irriterar. Och känns som ett stort blått blåmärke. Samma sak med höger ben.
Tog mig tid att trycka till benet ordentligt och fick lite underliga blickar från bänkpresstrion efter ett och annat ajande. Det gör så förbannat ont att jag inte kan kontrollera det bara kommer när jag hittar rätt.
Passet kändes otroligt bra. Bortsett från hihangclean som jag känner är riktigt svår. Gillar annars komplex! Älskade axelpresskomplexet och det är något jag kommer fortsätta köra. Kändes så gött. Lätt med 30kg men det blev ändå 7 reps per set *6 så lite axelmos ändå. Sen enarmssnatcharna på 16kg kändes förvånansvärt lätt. Flåsiga, men inte tunga.
Dessutom var detta första passet jag kört helt “ren”. Inget pwo, inget kreatin eller något som helst uppiggande medel(bortsett från kaffet till frukost då). Kändes onödigt med uppiggande på ett vanligt teknikpass…annars tror jag på sånt och tycker det kan vara ok i måttliga mängder. Skönt att köra helt utan ibland också!!!.
0 Comments