Jag blir så förbannad när folk kör långsamt på vägen hem från föreläsningen att jag skriker rakt ut. Min tid är alldeles för dyrbar för att slösas bort bakom ratten och speciellt inte bakom en sänkt dieselmercedez! Jag kommer hem och slänger mig i soffan, scrollar igenom HBOs utbud. Det har kommit nya avsnitt, jag betar av de alla medan jag pillar med telefonen och klockan är plötsligt nio. Jag har inte hunnit äta middag men för säkerthets skull kollar jag instagramflödet för sjunde gången idag innan jag går ut till köket. Klockan hinner bli halv tio. Jag skickar ett onödigt meddelande till någon jag träffar varje dag. Ett meddelande blir till fem, till femton, till en timme gång konversation. Det är läggdags för länge sen och jag har inte hunnit äta.
I veckan har jag tänkt mycket på hur jag tillbringar min tid. Jag har sagt att jag inte hinner, att det blir för stressigt, att det är mycket nu.
Men alltså, veckan har 168 timmar. Räknar jag grovt så ser en normal vecka ut ungefär såhär:
- Sömn 56 timmar
- Äta 14 timmar
- Bajsa 1 timme
- Duscha 1 timme
- Plugga 14 timmar
- Föreläsning 6 timmar
- Transport 7 timmar
- Fixa sig 1 timme
- Hundar 10 timmar
- Städning 3 timmar
- Jobb 5 timmar
- Träning 5 timmar
-Jaha men vad använder jag de 35 övriga timmarna till då? Hur prioriterar jag egentligen? Hur många av mina timmar går åt till onödigt surfande, skitsnack eller ältande? Hur många av de 168 timmarna är jag glad? Och hur många är jag irriterad eller arg?
Jag tror det är bra att försöka granska sina egna beteenden. Och visst är det supermodernt att kritisera människors mobil- och internetvanor. Krönikor, artiklar och små filmsnuttar om ämnet sprids ironiskt nog på just Facebook och alla håller vi med. Men jag tror det är svårt att inse att vi slösar bort så mycket tid som vi faktiskt gör på saker som är onödiga. Jag har får panik när jag tänker på att de osynliga veckovisa 35 timmarna på en månad blir 140 och 1680 på ett år. 1680 timmar ägnar jag åt saker jag inte ens vet om. Detta måste ju kartläggas. Nu har vi ett projekt.
0 Comments