Sista lilla joggen avklarad. Det blidde drygt 6 km som inledningsvis kändes blytungt, men efterhand blev skön trivseljogg.
Imorgon vid den här tiden sitter jag på båten och är på väg. Det går nästan att ta på spänningen nu!
När man satsar mot de här stora loppen med kanske ett halvårs målmedvetna förberedelser är det lätt att förstå hur det känns för elitidrottare när de satsar mot OS eller VM. Trots att jag är en enkel motionär och min insats är fullständigt betydelselös för alla utom mig själv, och möjligen ett par närstående (min fru exkluderad – she couldn’t care less…), så måste känslan vara likartad. Alla månader av förberedelser, alla iskalla och – uppriktigt sagt – skittrista vinterlångpass i gatlyktornas sken, alla gånger man hellre stannat inne och klämt ett glas vin i tv-soffan, alltihop ska nu kanaliseras i knappt (förhoppningsvis…) tre timmars löparglädje.
Inget får gå fel den här sista tiden. Kan Jang, vitlök och C-vitaminer i mängder för att mota eventuella förkylningar, extra försiktighet i vägvalet för att inte stuka något. Varje steg analyseras och varje smärtförnimmelse vägs på guldvåg för att skilja mellan bra och dålig smärta.
Så vad säger ni, kan det inte ta och bli lördag förmiddag nån gång?
Det låter på dig som om du spankulerade omkring i målområdet som ren välkomstkommitté, inte att du just spöat mig med 2 minuter på maran… 😉
Tack för inbjudan. Detsamma gäller förstås på Gotland!
Kul Tomas, verkligen. Lite irriterad är jag att jag missade dig i målet. Det hade varit kul att kunna gratulera dig på plats. Helt klart stod jag kvar när du gick i mål men lyckades missa i alla fall. Det får bli nästa gång eller om du har vägarna förbi Göteborg, då får du se till att höra av dig så får vi köra någon form av pass tillsammans eller helt enkelt bara bjuda dig och om du har dig familj med dig på middag!
(Hund är också välkommen….. min äldsta dotter skulle göra frivolter bara vid åsynen)… Bra jobbat…!!
Right back at ya! 2.52 med din struliga vårsäsong är vansinnigt bra! Jag såg till att bli uppropad flera gånger genom att vinka och vråla lite åt publiken – det gav grymt gensvar och skön energi när det började gå tungt. Vilket f ö var betydligt tidigare än jag hoppats, det var inte den där 100-procentiga dagen som krävts för 2.50. Nöjd ändå!
Så där ja Tomas, bra jobbat. Jag hörde ditt namn nämnas 2 ggr i högtalarna (du låg precis efter mig tror jag) och jag försökte få syn på dig efter målgång. Tyvärr måste jag ha missat din nummerlapp, synd, men i alla fall grattis till ditt nya pers:-) grymt jobbat!!!
Lycka till i morgon!
Ha ha, det är helt klart många som känner igen sig i det du säger, undertecknad inkluderad, men bara lugn, lördagen kommer!