Att träna andra är en sak. Att träna sig själv är en märklig uppgift. Och betydligt svårare. Framförallt därför att kraven jag har på mig själv i förhållande till andra är ju så mycket högre.
Att gå till botten med sina svagheter och vekligen ta itu med dom är vad jag försöker göra. Men mitt i allt detta “duktiga” vill jag inte plocka bort det jag tycker är roligast. Det måste vara en balans.
Skrev en lista med saker jag måste förbättra. Och det handlar om gymnastikskills och teknik i lyften. Men även handlar det om min reptålighet på ganska tunga vikter. Att kunna mata när det svider går bra när det är lätt. Men inte när det är lite tyngre. Återigen handlar det ju om min teknik.
Så nu har jag börjat lägga upp en grund inför tävlingen och tänker köra mina gymnastikövningar och verkligen också fokusera på tekniken i mina lyft. Att fokusera på ett par saker i taget och inte allt på en gång. Och känna mig bekväm och få in muskelminne.
Så mitt fokus fram till Gbg kommer kretsa kring framförallt pullup. vill inte känna att det ska vara en svaghet. Och så ska jag kunna köra touchngo på 40kg Clean and jerk och 45kg Clean och 30kg snatch. Mitt mål är att orka köra otm i 20 min 5 reps….så jag har en bit kvar. Klarade knappt 10 idag eftersom jag fuskade och körde 2 set med bara 3 reps. Så för att bli bättre där behöver jag dels: bli starkare i 1rpm men givetvis öva på att mata likadana lyft.
Tycker i övrigt att min motor och arbetskapacitet har blivit betydligt bättre och förmågan att kunna kriga igenom jobbiga saker. Även snabbheten i växlingarna mellan övningar som G alltid klagade på tog för lång tid har börjat bli snabbare. Det märks framförallt när jag woddar med Sara som alltid blir klar en bit före mig och hon brukar ha 10kg mer än mig på de flesta övningar. nu har vi oftast samma vikt eller kanske har hon 5kg mer och så lång före mig ligger hon inte längre, även om hon är snabbare i varje lyft så hinner jag fatt.
Man ska inte jämföra sig med andra, men när det handlar om att se till sin egen framgång så är det rätt bra. Även om hon kanske blivit sämre haha och det inte är jag som blivit bättre. Fast det tvivlar jag på:) Det är i alla fall kul att ha någon tjej att träna med ibland och inte bara killar hela tiden!!:)
0 Comments