Ändrade om lite i planeringen idag eftersom det stod böj i programmet imorgon och då är det pass så nära inpå i boxen och jag ville inte behöva stressa. Bättre att böja i lugn och ro ensam.
Även om benen kanske hade behövt en vilodag till tydligen…för det var inte så bra svar idag. Kände redan på 72,5 att det var tungt. men jag är så jäkla envis och pliktrogen och gör det som ska göras. Det skulle vara 5 set med 2 reps på 95 % Ska ärligt säga att det gick åt pipan. Kändes inte alls bra och jag blir seriöst orolig över att ha tappat styrka nu när jag gått ner i vikt. eller så är det bara dagsformen.
Men jag gjorde i alla fall 4 reps på 85kg. Innan klarade jag ju knappt 1. Och istället för att lägga ner och skita idet när jag failade. Plockade jag upp stången och lastade på igen. Lite mindre för att sedan höja till 82,5. Då kändes det tungt som fasen men ändå stor skillnad.
Denna missen påverkade dock psyket resten av passet och jag kände mig kass. Ända tills jag körde marklyften 5*5 på 95. Trodde inte jag skulle fixa alla 5 set. Men det var skönt att jag gjorde något bra idag i alla fall!
Ska se om jag behöver göra om dessa böjen eller det bara är att gå vidare och hoppas benen ändå blir lite starkare av detta …maxning på lördag…..och det kanske är bättre att vila de små benen. Men samtidigt. När jag missar vill jag bara upp och göra om det. För någonstans vet jag att jag kan.
0 Comments