Det finns en funktion i SportTracks som jag saknar intensivt i Funbeat och det är möjligheten att visa andra etapper än de inspelade. Det är användbart att kunna visa 5km istället, särskilt om man är nyfiken på om andra 5km gick fortare än de första 5km på en 10km-runda.
I alla fall, det visade sig att första 5km idag gick på 31:56 vilket fortfarande är lite för fort om man jämför med avsikten med passet. Fast om första 5 gick för fort var det inget jämfört med hur för fort andra 5km gick, 28:58 tog det att tillryggalägga sista halvan av milpasset.
Snittempo på andra halvan landade på 5:48 min/km och då tyckte jag ändå att jag inte hade allt för bråttom. Det var bara sista kilometern fan flög i mig och jag ökade farten till den där farten då det känns att “nu går det för fort”. 5:38 gick den kilometern på och pulsen ökade till 86% av max.
Inget av de där siffrorna visste jag om då. Jag gick på känn. Jag tyckte inte jag hade bråttom när jag passerade Hästa gård till exempel, där tyckte jag att jag sprang bekvämt (78-80% av maxpuls) och där är det inte medlut direkt, tvärt om. Strax efter Hästa gård kommer ett elakt motlut som jag i hemlighet trodde skulle skicka upp pulsen mycket högre. Ändå klapprade jag fram i strax under 6 min/km. Förvånande.
Det var nog helt enkelt en bra dag, benen var utvilade och jag odisciplinerad nog att bara låta dem gå.
Jag tittar nästan aldrig på klockan när jag springer nu för tiden, jag upptäckte för några år sedan att de bästa passen var de jag genomförde när jag inte tittade på klockan nämligen. Det tog några månaders laborerande, men sen kom jag fram till att jag fungerar bättre om jag skiter i vad klockan säger och lyssnar på kroppen. Jag fick tänka om lite bara, inte gradera farterna efter % av något si eller så utan kanske istället tänka sig en mätare (typ tryckmätare i en kombipanna) där mätaren ligger på grön om det är ok, gult om det börjar bli jobbigt och rött om det går för fort. Eller något annat finurligt, bara det fungerar för en själv.
Skönt när allt stämmer! Jag tittar allt mindre på klockan när jag är ute och gillar att springa på känsla, men så har jag ju inga fler stora mål med springet i år än att bara springa och må bra heller. Rätt skönt det också som omväxling!