Mars månad innehöll den största träningsmängden jämfört med alla månader under åtminstone de tre senaste åren. Ändå tycker jag inte att det har varit en speciellt ansträngande månad.
Jag har inte så många löpkilometer som tidigare år, utan numera är det mer variation i träningen, främst tack vare mer simning men också inslaget av corespinning.
Känslan är att det ger en bättre träning jämfört med tidigare då jag mest höll på med löpning och styrketräning. Simningen ger bra bålträning och rörlighet, vilket jag känner nytta av i löpningen. Dessutom innebär simningen också konditionsträning.
Än så länge går det inte mycket fortare på löppassen, men det känns som att tävlingssäsongen kan bli rolig.
Simträningen ska också, förhoppningsvis, leda till att jag klarar Vansbrosimmet utan att drunkna för mycket.
Nu blir april månad en utmaning för att få ihop tillräckligt med bra löpträning inför alla tävlingar i maj.
Tack Louise!
Härligt, Bosse! 🙂