Det tar längre tid än jag trodde att återhämta sig helt från ett riktigt långt lopp. Jag trodde 8 heldagars vila (promenader räknas inte för mig, även om det blivit både långt och raskt) skulle räcka, men jag kände när jag kom ut igår att allt inte var som vanligt.
Redan efter 4km i halvmarafart (alltså den fart jag håller i 21km i vanliga fall!) kände jag mig trött och efter 8km började jag tappa fart! 12km blev det totalt på 1h 16 minuter och det är faktiskt lite långsamt för att vara jag. Utan en tiomilare i benen vet jag att jag kan springa fortare än så 🙂
Jag är glad att jag testade, för då fick jag ett kvitto på att den långa vilan faktiskt behövdes. Nu vill jag bara bli mig själv igen, få tillbaka spänsten i benen och energin. Jag känner mig fortfarande lätt urkramad, lite som en disktrasa. Därför planerar jag inte så mycket, jag kör på det som känns kul och skönt och så få vi se hur lång tid det tar innan jag är mig själv igen.
Midnattsloppet kan bli en långsam historia för min del, vi ska springa i maskeradklassen och i den mundering jag ska ha kommer det inte att gå fort… 😀
Hej !
Ja de är bara att lyssna på kroppen och låta den ta den tid den behöver Du vet ..100km !!! Oj oj Häftigt av dig
Ha de såkul och lycka till på lördag
Just nu är huvudet och kroppen inte alls i synk, huvudet är rastlöst och tycker att det är dags att löpträna igen. Hela gottepåsen med härliga pass ligger öppen och redo, bara att plocka. Men kroppen är gisten och stel, det är ingen spänst i benen och musklerna känns tunga och orkeslösa.
Jag vet ju att jag ska ta det lilla lugna, vila och fortsätta promenera. Fast jag behöver inte tycka det är kul att inte får träna 🙂
Ja det tar tid! Jag sprang ju “bara” 50 och känner fortfarande av det i kroppen! Så jag förstår att du också gör det som sprang det dubbla!!
Låt det ta den tid kroppen behöver för att komma tillbaka. Du är så stark!!
Du har gjort ngt “ganska” exceptionellt, så ta det lugnt!
Ref 100 km så finns det 😉
Jag lägger band på mig, det vore oerhört frestande annars att sticka till en idrottsplats och bränna av snabba intervaller i hopp om att “skaka liv i benen” men jag tror inte det fungerar. Det är ju inte så att jag är ur form, jag är bara trött helt enkelt. Måste bara försöka komma ihåg det…
Det finns inga pytte-små maror förresten 🙂
Ta det bara lugnt och prio 1A på att hålla lusten kvar & skadan borta. Har själv känt mig lite kraftlös under två LP men i övrigt oförskämt fräsch sen mitt lopp för tre veckor sen. Och det var ju ändå bara en pytte-liten mara.
Klokt LG, ta du det bara lu-u-ungt med alla tankar på form & spänst & andra krav.