Så det känns ändå rätt att prioritera inomhusträningen, trots strålande solsken. Har löptränat i så många år , mkt ofta och långt, och att nu helt plöstligt träna och lägga fokus på annat, känns faktiskt konstigt. Ska försöka göra såhär nu. Ett distanspass i veckan och en crossfitwod som involverar löpningen! På fredag ska jag och en kompis från hbg köra EVa som bla innehåller 5*800m löpning.
Men jag känner faktiskt skillnad. Stor skillnad i kroppen, lyften och benen, nu när min träningsdos minskat så radikalt! Benen är aldrig tunga, det kan strama här och var, men inte alls som det var innan! Kroppen känns överlag rörligare!
Sen känner jag mig starkare och orkar mer och längre. Ta i mer under längre tid. Som idag tex när vi hade teknikpasset. Charlie ville att vi skulle passa på idag att jobba med våra svagheter. Jag tänkte direkt “överstöten”. Men efter uppvärmningen, sa han: kör snatch. Jag tycker inte det är min svagaste gren, men körde det. Tycker den är roligare än frivändningen just nu:)
Fick in sån grym känsla i alla lyft och trots att jag fick ändra mitt grepp helt så gick det bra och jag fick bara 1 fail på alla lyften idag. Fick massor av positiva ord om att jag har stången nära, kommer snabbt under den och är explosiv i lyftet. MEN. Problemet är min högeraxel som roterar framåt när jag går ner i ohsquat. Pga orörlighet i bröstryggen. Så det är min svaghet.
var uppe i 27,5 och det kändes lätt och stabilt och jag ville testa 30, men c tyckte att jag skulle sluta på topp. Så då gjorde jag det. Och gick vidare på överstöten. Fick jobba rejält med mina utfallshopp. pekpinnar och grejor. tillslut fick jag lyfta och ha pinne på golvet för att landa rätt i splitjerken. och han höll en pinne framför för att jag skulle se hur långt fram jag skulle hoppa. blev stabilare och stabilare, men kräver mycket nötning för jag faller gärna framåt över med knät över fotleden i landningen. Not good.
Dessa utfallshopp is killing me. Svetten rann som aldrig förr. Körde sedan 3or i överstötar på 30kg och fick göra splitjerken med en pinne på golvet. landade jag på den bröt jag benen….klarade mig.
Avslutade passet med lite tips på armhävningar! fick riktigt bra hjälp där med hållningen. Så även om jag känner att jag saknar löpningen, så älskar jag känslan av att kunna göra perfekta lyft och nöta svagheter! Ett lyft är som ett riktigt svårt stycke på pianot…det kräver lång tid, många timmar innan det sitter perfekt. Och på musikhögskolan kunde jag öva i 5-6h om dagen. Så jag älskar den där biten att nörda in sig och mata detaljer! Fast den tiden har jag ju inte nu per pass så det gäller att se långsiktigt och lära sig ordentligt hur de där satans hoppen ska kännas! får jag bara in det kommer jag lyfta betydligt mer än idag!!!!
0 Comments