Löpningen idag tangerade personbästa på 5km – på sekunden!! Sååå irriterande, 29:51 fast med mer slit än när jag satte det. För allt mitt hårda slit och kämpande tycker jag faktiskt att jag var värd flera sekunders sänkning på tiden, men så tyckte inte klockan. Dystert. Jag får väl glädja mig åt att jag återigen bevisat att jag kan springa 5km på under 30 minuter och vara nöjd med det. 🙂
Lite småbesviken är jag, trots allt. För det var en så dum grej som gjorde att jag missade… Jag glömde kolla displayen och började spurta alldeles för sent. Jag hade mer kraft kvar i benen när jag nådde 5km och jag hade mer flås kvar i andedräkten, även om jag var trött och svettig. Så jag vet att jag hade kunnat springa fortare, jag kände det i benen och så missade jag ändå.
Fast förra gången hade jag inte spenderat större delen av dagen rännandes mellan butiker fram och tillbaka och shoppat… Varför ta tunnelbanan när man kan gå från Löplabbet via Science Fictionbokhandeln till Gallerian först och samtidigt passera genom Åhléns, Lindex, HM, Claes Ohlson och vad det nu var mer för nån skum butik jag hann plöja igenom mer.
Jag tror banne mig det är mer träning att gå omkring och shoppa i några timmar (om man ger fan i att fika titt som tätt som en del tror att man måste) än att springa i en halvtimma. Det gör i alla fall mer ont i fötterna att gå så länge som jag gjorde idag.
Skönt att det snart är nytt år. Nytt år, nya mål och en tom träningsbok att börja fylla. Det ska bli kul.
Aaaaha! Det är sant, det blir ju en helt annan sak! Det måste ju vara hart när omöjligt att skydda fötterna mot det.
Någon borde uppfinna eluppvärmda strumpor som kan drivas med ett vanligt ficklampsbatteri.
Om du sitter på en cykel utan röra fötterna så blir det kallt. Det går inte att jämföra med att gå eller att springa när du har mer blodcirkulation i fötterna.
Det var väl någon som tyckte synd om mig för idag hade någon ritat ett hjärta i snöfrosten på en brevlåda…
Jösses, delade du ut posten barfota eller är det kallare hos dig än det är här? Vi hade bara -2 innan och det har inte blivit kallare sen dess.
Jag hålls på löpbandet nu när det är så kallt, mina luftrör klappar ihop om jag försöker springa när det är minusgrader. Så jag räknar iskallt med att tiderna blir sämre ett tag när jag kommer ut till våren igen, fast det brukar rätta till sig med lite invänjning. 🙂
Om du tangerar pb i det här vädret borde du kunna sänka med någon minut när värmen kommer om du får vara skadefri.
Själv höll jag på att förfrysa fötterna efter 4 timmars villabrevbäring igår.