Forum

Forum Navigation
Forum breadcrumbs - You are here:ForumLöpning4 x 4 minuters intervaller
You need to log in to create posts and topics.

Det var ett intressant pass... låg runt 180 i puls Max 185) Nåt trött i benen idag bara 🙂

Anders: Ett sånt pass som 8 x 200m med 1 min vila tränar inte syreupptagningen nåt utan är mest för att som du säger förbättra löpekonomi sen tror jag det tränar upp mjölksyra tröskeln en del. Men ska man köra korta intervaller för att stressa syreupptagn

8x200m med 1min vila var faktiskt exakt var jag körde några ggr i våras. Skulle säga att det är ett bra "kom igång-pass" för medeldistansare (800m, 1500m) på vårkanten, i alla fall om man som jag inte tränat medeldistans under vintern. Mest för att vänja

Denna tråd gav mig tillräckligt mycket motivation att till slut testa 30/30. Trots högt ställda förväntningar är jag positivt överraskad.

I stunden var ansträgningen hög men utan tvekan hanterbar. Efteråt ballade magen ur och en lätt huvudvärk infann sig

Mycket bra inlägg där Markus! Jag brukar köra dom passen också för att vänja kroppen vid hög fart... och då brukar jag ha 2 minuters vila på 200ingar men köra 12-15 st istället och kalla denna typ av pass för "Förberedande Snabbhets Uthållighet"

Henrik:

Hur mkt går det att förbättra sig på kort sikt med dessa intervaller... Förstår att det är individuellt, men är det nån som har praktisk erfarenhet av det?

Jonas: Svårt att säga men som nybörjare med 2 sådana här pass i veckan lär öka syreupptagningen ganska kraftigt skulle jag tro men även om man vart i gång ett tag så ger det nog bra effekt.

Henrik: bra fart på tusingarna måste jag säga!! skulle gissa på

Antar att man ska kombinera olika varianter då... körde 4x4 igår..... 30x30 lät ju också intressant.... framför allt så lär ju vilan imellan passen bli mer viktig...

Ang. 35 på milen - I fallande ordning: ökad mängd, Danielska R-intervaller (200 - 400 m i 1500m-fart med lång vila), regelbunden fartträning samt tre kilo viktminskning (som snart är ogjord).

Inget magisk - träna diciplinerat, komplett och framför allt m

Jonas: Jo variation är viktigt inte minst för att vara riktigt motiverad inför varje pass för det är otroligt viktigt att man inte går in och köra intervallerna lite halvdant för då kan det aldrig bli bra! Finns många varianter på Vo2max intervaller mina