Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Varför ska man *inte* börja med 2 km? Vältränad eller ej, om det gäller att hitta tjusningen med att springa så är det väl mycket bättre att köra för kort än för långt i början?

I övrigt verkar t ex Therese T:s man ha en väldigt bra strategi 🙂 Sällar m

Din sambo gjorde en jätteinsats med 10 km, men om hon tycker det är tråkigt att springa är det kanske inte hennes kondis som ska sätta ramen för de första rundorna, utan hennes tålamod/huvud. 20 minuter löpning kanske är enough, och sen 25, och sen 30...

1. köp snygga löpkläder o skor till henne

2. muta nån av hennes bästisar att be henne börja träna tillsammans

He He, kul att tråden engagerar så många!

Jag skulle vilja förtydliga en sak.
När hon gav sig ut och sprang 10 km, gjorde hon det på eget initiativ. Jag var inte med, men hon fick låna min GPS klocka.
10 km på 59:40 stod det när hon kom tillbaka. Ett ga

fråga henne vad hon gillar att göra!! man kan inte utgå från att alla "kommer att gilla löpning till slut" för även om det är en bra motionsform så är det enligt vissa dödligt tråkigt!
ta med henne på zumba-pass och ge allt du har på det om hon gillar dan

Utgår jag från mig själv hade jag nog uppskattat en spark i röven från partner eller närstående, gärna med stålhätta, så kanske jag inte väntat så jävla länge med att börja löpträna.

Till saken hör att vi bor på landet. Det är miltals till närmaste zumba pass och andra organiserade aktiviteter. Det ställer lite högre krav på ens egen kreativitet, när det gäller att hitta roliga träningsformer.
Jag håller på och bygger ett litet utomhu

Leif: Bra talat, visst är det väl så i många fall.

För många är nog det en milt uttryckt imponerande första löptur, på gränsen till dumdristig, men det beror ju på just hennes förutsättningar. Nu är jag inte den som ska kasta sten i den här frågan eftersom jag har en tendens att göra liknande saker då och

Hon har helt klart ambitionen att sticka ut igen, fastän hon inte tycker det är kul.

Hon hoppas precis som jag att hon med tiden kommer att tycka om det.