Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 14:23Kroppen är å andra sidan duktig på att anpassa sig till de flesta bristsituationer så jag har svårt att tro att den inte skulle kunna lära sig att hushålla med vatten. Se bara på de pölar en storsvettare lämnar efter sig. Inte gör de mycket nytta för att
Kroppen är å andra sidan duktig på att anpassa sig till de flesta bristsituationer så jag har svårt att tro att den inte skulle kunna lära sig att hushålla med vatten. Se bara på de pölar en storsvettare lämnar efter sig. Inte gör de mycket nytta för att
Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 14:32Studier har gjorts, och det går inte att - fysiskt - träna förmågan att klara vätskebrist. Antagligen är det en del psykologi i det hela också, det borde gå att träna.
Själv slipper jag gärna ta med vätska om jag tror det funkar utan.
Studier har gjorts, och det går inte att - fysiskt - träna förmågan att klara vätskebrist. Antagligen är det en del psykologi i det hela också, det borde gå att träna.
Själv slipper jag gärna ta med vätska om jag tror det funkar utan.
Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 15:24Det var min uppfattning också, att det inte ger något att försöka träna på att uthärda vätskebrist. Så här säger Ingrid Kristiansen:
"Unfortunately, it is not possible to train or adapt your body to handle dehydration, it is a non-trainable quality. Most
Det var min uppfattning också, att det inte ger något att försöka träna på att uthärda vätskebrist. Så här säger Ingrid Kristiansen:
"Unfortunately, it is not possible to train or adapt your body to handle dehydration, it is a non-trainable quality. Most
Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 15:34Jaja, tror man bara på det så fungerar det nog.
Jaja, tror man bara på det så fungerar det nog.
Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 16:45Men är det inte så att det här med att dricka för att bli nerkyld kan delas upp i två delar?
1. Tillför vätska som senare kan svettas ut. Avdunstingen av svetten från huden kyler ner.
2. Man dricker någonting som är kallt, vilket i sig sänker temperatur
Men är det inte så att det här med att dricka för att bli nerkyld kan delas upp i två delar?
1. Tillför vätska som senare kan svettas ut. Avdunstingen av svetten från huden kyler ner.
2. Man dricker någonting som är kallt, vilket i sig sänker temperatur
Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 16:50Enklare att hälla vattnet över skallen om det är avkylning som önskas.
Enklare att hälla vattnet över skallen om det är avkylning som önskas.
Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 16:56Handlar det ens om uttorkning? Tror man är bra långt ifrån att vara uttorkad på vätska efter 20-30km... Eller vilka distanser syftas det på? Fysiologiskt/psykisk-effekt, - Så länge det är en effekt så funkar det, eller? Springer ofta >2h utan vätska utan
Handlar det ens om uttorkning? Tror man är bra långt ifrån att vara uttorkad på vätska efter 20-30km... Eller vilka distanser syftas det på? Fysiologiskt/psykisk-effekt, - Så länge det är en effekt så funkar det, eller? Springer ofta >2h utan vätska utan
Quote from Funbeat user on 16 January 2012, 16:58Det jag vill komma till är att det mer handlar om att förbereda sig så man har fyllda vätskedepåer innan start... Då de flesta här inte tränar överdrivet mycket borde det inte vara några problem att fylla dessa mellan passen.
Det jag vill komma till är att det mer handlar om att förbereda sig så man har fyllda vätskedepåer innan start... Då de flesta här inte tränar överdrivet mycket borde det inte vara några problem att fylla dessa mellan passen.
Quote from Funbeat user on 17 January 2012, 07:56kolhydrater binder vätska...mohahahaa
och syftet med kolhydratlåg morgonträning faller om man laddar sig
man mår inte särskilt bra när man tömt helt ut och fortsätter mala på
så jag är väl lite skeptiskt till de som säger sig springa som "vanligt" efter
kolhydrater binder vätska...mohahahaa
och syftet med kolhydratlåg morgonträning faller om man laddar sig
man mår inte särskilt bra när man tömt helt ut och fortsätter mala på
så jag är väl lite skeptiskt till de som säger sig springa som "vanligt" efter
Quote from Funbeat user on 17 January 2012, 08:51De lever så de lär ha glykogen kvar.
De lever så de lär ha glykogen kvar.