Forum

Forum Navigation
You need to log in to create posts and topics.

Hmmm, denne Albert. Han verkar få stå till svars för mycket mer än vad han sagt? Men han kanske besökte Uppsala univeristet 1937 och lät sig inspireras av skriften över ingången till dess aula?

Däremot är det mera säkert att Albert sa ungefär så här vid

Absolut bästa ultrat som nybörjare är Råsta Runt 5H där du redan efter ett varv på dryga 2 km har en tid och distans fixad och klar.....stannar du senare eller hoppar av eller vad du nu vill kalla det så har du likt förbannat gjort ett ultra...med distans

Råsta runt är å andra sidan inget ultralopp. Det är ett träningspass på fem timmar på en kontrollmätt bana och med funktionärer som hjälper till att räkna varv. För de noll kronorna får man låna en nummerlapp, det är allt.

Syftet med loppet och tidpunkt

Kjell: Så det räcker med 2 km för att ha gjort ett ultra alltså?

Tack så mycket för alla engagerade svar! Jag kommer definitivt hänga på Årets sista långpass och se hur det känns.

"Absolut bästa ultrat som nybörjare är Råsta Runt 5H där du redan efter ett varv på dryga 2 km har en tid och distans fixad och klar.....stannar du senare eller hoppar av eller vad du nu vill kalla det så har du likt förbannat gjort ett ultra"

Usch vilke

Det är inget unikt för ultra, att om man tränat som man ska är skaderisken mindre. Gäller även snabba lopp och dom flesta andra sporter..

Och jag förstår inte varför man ska komma och ta upp en plats i just Råsta runt med inställningen att bryta efter ett varv?! Varför är det bättre att bryta där än i nåt annat ultralopp?

Har man inte psyke att fullfölja ett tids- eller flervarvslopp för a

Jag håller med Lena.

Jag tror underförstått att det inte var tanken att man skulle göra det, enbart att möjligheten fanns.